Savaş mağduru Ahıska Yırlamak kadınlar Türkiye’de çığır öğreniyor

Rusya ile savaşın devam ettiği Ukrayna’dan Türkiye’ye mevrut ve Elazığ’daki konaklama merkezine yerleştirilen Ahıska Türkü kadınlar, kurulan atölyelerde mesleki terbiye görüyor.

Dışişleri Bakanlığının girişimleriyle Ukrayna’dan tahliye edilen Mesket Türkleri, Elazığ Valiliği koordinesinde yerleştirildikleri Zir Demirtaş Geçici Konaklama Merkezi’nde devletin sunduğu imkanlarla varlık ve çekinmezlik içerisinde yaşamını sürdürüyor.

Konaklama merkezinde parçalanmamış ihtiyaçları giderilen Mesket Türkleri, değişik toplumsal imkanlardan birlikte yararlanma ediyor.

Bu imkanlardan biri bile El Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğünce kadınlara yönelik planlı mesleki kurslar.

Ahıska Yırlamak kadınlardan 500’ü, haftanın 5 haset giysi teknolojileri, halı nesiç ve kuaförlük kursunda eğitim bilimi alıyor.

Bu eğitimlerle meslek öğrenip şehadetname almaya türe kazanacak kadınlar, fiilen eş bütçesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

“Bütün imkanları bizim üzere seferber ettiler”

Kursiyerlerden 4 çocuk annesi Fatma Mirseliyeva, AA muhabirine, Türkiye’nin kendilerini savaşın içinden çıkarıp huzura kavuşturduğunu söyledi.

Burada hamam ayrımsız yuvada olduklarını, rastgele ihtiyaçlarının karşılandığını dile getiren Mirseliyeva, “Allah razı olsun devletimizden, bizleri bombaların içinden kurtarıp getirdiler. Ukrayna’dayken bombaların sesiyle uyanıyorduk, buraya geldik ezan sesiyle uyandık. Cenabıhak binlerce kat razı olsun. Bu ezan sesi dinmesin, bayrağımız seçme zaman dalgalansın.” ifadelerini kullandı.

Burada bahtiyar olduklarını belirten Mirseliyeva, planlı kurslara katıldıklarını kaydetti.

Mirseliyeva, “Bilcümle imkanları bizim üzere seferber ettiler. Terzilik, tertip kursuna katıldım. Henüz önce dahi terzilik olta işiyle uğraşıyordum. Burada kendimi bundan sonra geliştirmek istiyorum. Aileme katkıda bulunmaya çalışıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Ağırşak yardımıyla patika sahibi olacağım”

5 çocuk annesi Azize Çağalova de kendilerine bu imkanları sağlayan herkese teşekkür etti.

Çağalova, şunları söyledi:

“Bize çokça adamakıllı imkanlar sunuyorlar. Terzilik kursuna geliyorum. Bu kurs sebebiyle inşallah iz sahibi olacağım. Aileme katkıda gezmek istiyorum. Her öz sunturlu gidiyor. Hocalarımız bizimle çokça domuzuna ilgileniyor. Tanrı razı olsun. Kendimizi evimizde kabilinden hissediyoruz. Allah’ın izniyle daha adamakıllı günler göreceğimize inanıyoruz.”

“Yaşadığımız şiddetli günleri unutmaya çalışıyoruz”

Halı oluşum kursuna katılan 2 yavru annesi Saniye İbrahimova ise kendilerine erbap çıkan Türkiye’ye minnet duyduklarını tabir etti.

Kendilerine haddinden fazla yardımcı olunduğunu, haddinden fazla güzelce kurslar düzenlendiğini anlatan İbrahimova, “Halı kursuna geliyorum. Çokça memnunum. Buraya gelince kendimi ferahlamış hissediyorum. Yaşadığımız üzücü günleri unutmaya çalışıyoruz. Bu benim amacıyla çok sunturlu bir çığır olacak.” dedi.

Kuaförlük kursuna katılan Amor Halilova bile moda ve kuaförlüğe hep ilgisinin olduğunu belirterek, bu kursun kendisi üzere şişman tıpkı okazyon olduğunu vurguladı.

Kuaförlüğü çığır kendisine uzaklaştırmak istediğini dile getiren Halilova, “Burada olunca o savaş psikolojisinden üstelik uzaklaşıyorum. Hayallerime yavaş yavaş yaklaşıyorum. Aileme üstelik katkıda bulunabileceğim.” şeklinde konuştu

Halk Terbiye Merkezinde usta öğretici Şenay Kılıç dahi amaçlarının Ahıska Yırlamak kadınları iz sahibi tahsis etmek olduğunu aktardı.

Tığ, “Burada makine, dikiş bilgisi öğreniyorlar. Öğrendikleri bilgiler sebebiyle kendilerini çalışacakları ortamlarda gösterebilecekler. Cenk psikolojisiyle geldikleri amacıyla burası onlar için hem teferrüç ortamı oluyor hem dahi onların mesleki eğitimlerine katkıda bulunmuş oluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Eğitimlerini tamamlayanlara belge veriliyor”

Zir Demirtaş Eğreti Konaklama Merkezi Idareci Yardımcısı Sedat Şeflek ise mayıs ayından bu yana mevrut Ahıska Türklerine yönelik devletin ciddi çalışmalar yürüttüğüne meni etti.

Bunlardan birinin de patika edindirme kursları olduğunu rapor eden Şeflek, şunları kaydetti:

“Giyim teknolojileri, halı tekstil ve kuaförlük kabilinden mesleksel kurslarımızda kadınlara terbiye veriyoruz. Ahıska Türklerini Türkiye’deki yaşamlarına alıştırabilmek ve onları geliştirerek hareket imkanlarından faydalanmalarını sağlamak üzere bu kursları düzenliyoruz. Kurslardan 500 sevimli faydalanıyor. Eğitimlerini tamamlayanlara vesika veriliyor. Değişik iş kollarında çalışmaları sağlanacak.”

Share: