“Sarsıntı Hatıra, Çök Dek Tutun ve Tahliye Tatbikatı” yapıldı

Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay’dahi, ülke müftülüklerine sınırlı kurumlarda “Yer Sarsıntısı Anı, Çök Intizam Tutun ve Boşaltma Tatbikatı” gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Ivedili Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Ilmek İşleri Başkanlığı hisse senedi birliğinde talih genelinde eş anlı gerçekleştirilen tatbikat kapsamında, Adana’bile İl Müftülüğüne bağlı kurum ve yurtlarda sirenlerin çalmasının ardından görevliler ve öğrenciler “çök, numara ve tutun” uygulaması yaptı.

Elan bilahare AFAD personeli, binalarda bulunanları tahliye ederek toplanma alanına götürdü.

Burada yapılan sayımın peşi sıra tatbikat tamamlandı.

Tatbikatı, Ilbay Yardımcısı Mutlu Almalı, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Utkulu Çintimar, İl Müftüsü Mehmet Taşçı, AFAD İl Müdürü Gültekin Zihayat ve değişik ilgililer de takip etti.

Mersin

Mersin Ağacı’da Vali Mehabetli Hamza Güreşçi, İl Müftüsü Aydın Yığman ve iklim protokolünün katılımıyla Toroslar Müftülüğü İsmail Uzun Kur’an Kursu’nda manevra gerçekleştirildi.

Hareket ikazı üstüne tatbikata katılan site protokolü, görevliler ile öğrenciler, “çök, fırıldak ve tutun” uygulaması yaptı.

Henüz sonradan AFAD ve özge ait kurumların görevlileri binalarda bulunanları boşaltma ederek kavuşum alanına götürdü.

Vali Pehlivan, yaptığı açıklamada, ildeki tatbikata 226 Kur’an kursundan 8 bin 571 öğrenci ve 332 öğreticinin katıldığını söyledi.

Yer Sarsıntısı simultane tedbirin önemine değinen Pehlivan, “Tıpkısı ahir uygulama 9 Kasım’bile olacak. Kredi Yurtlar Kurumu’nda analog aplikasyon yapılacak. 12 Kasım’bile Düzce Depremi’nin yıl dönümünde 18.57’üstelik evlerde ‘Çök-Intizam-Tutun’ tatbikatı yapılacak. Buradaki hedef saf afetler karşısında mücehhez oluşmak. Bilcümle duamız hiç olmaması, meydana gelmemesi. Bu bile dünyanın aynı gerçeği. Zımnında hazırlıklı tutmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Pehlivan, programın peşi sıra öğrencilerle görüştü.

Hatay

Hatay’birlikte İl Müftülüğü binasında yapılan tatbikatı Vali Yardımcısı Emniyetli Sait Karahaliloğlu, İl Müftüsü Ömer Faruk Kurnaz, AFAD İl Müdür Vekili Kürşat Biter, AFAD Yetişek Şube Müdürü Ayşe Kılınçoğlu dahi takip etti.

Sirenin çalınmasının peşi sıra “çök, alengir ve tutun” uygulaması yapıldı. Daha bilahare binada bulunanlar boşaltma edilerek kavuşum alanına götürüldü.

Tatbikatta, Hatay Mustafa Eksiksizlik Üniversitesi Ivedili Müzaheret ve Facia Yönetimi öğrencileri ve AFAD gönülleri de amade bulundu.

Osmaniye

Osmaniye’dahi Mimar Sinan Mahallesi’nde bulunan kız Kur’an kursunda düzenlenen tatbikatta, sirenin çalmasıyla öğretmen, mektepli ve görevliler geçenek ve masaların yanına çökerek “çök, kapanca ve tutun” uygulaması yaptı.

Depremin peşi sıra binada bulunanlar sırayla boşaltma edilerek toplanma alanına götürüldü.

Tatbikata Vali Erdinç Yılmayan ile kamu kurumlarının temsilcileri dahi katıldı.

Share: