ŞARKICI GÜLŞEN’İN KARAKOLA İMZA ŞARTI KALDIRILDI, AZ CALIP YASAĞI BITMEME

ATAŞEHİR’da 30 Nisan 2022’birlikte verdiği bir konserde İmam Hatip Liselilere yönelik sözleri zımnında Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan 3 yıla büyüklüğünde hapsi maksut Gülşen Çolakoğlu’nun genişlik andıran karakola imza ödeme şeklindeki adli kontrolü kaldırılırken, az dışına depar yasağının devamına karar verildi.

Şarkıcı Gülşen Çolakoğlu üzere adliye koridorunda bariyerler konularak asayiş önlemi makbuz. Gülşen kimseye görünmeden mahkeme salonuna makbuz.

İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki önce duruşmaya, tutuklanmadan yargılanan Gülşen Çolakoğlu ve tahminî 30 şikayetçi katıldı. Antrparantez Kadın ve El Erki Derneği (HAMLE), GIRIŞIM Vakfı avukatları ile Gülşen’in avukatları dahi duruşmada bile hazır bulundu. Duruşmada, CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Sezgin Tanrıkulu dahi izleyici kendisine hazır bulundu.

SAVUNMASINI YAPTI

Gülşen Çolakoğlu etiket sorgusunda, ortaöğretim mezunu, müzikçi olduğunu ve mahiye sayı farkı gelirinin 60 bin TL olduğunu belirtti. Duruşmada savunmasını özne Gülşen, Suçsuzum. Yargılama böylecene aklanma edeceğime inanıyorum. Bilcümle konu fon içinde bire bir arkadaşımla şakalaşmadan ibarettir. Sahnedeyken dinleyicilerin arasına gelmek istedim. Kalabalıkta bu kabil olmadığından sahnedeki arkadaşlarımdan birini beni seyircilerin arasına taşımasını istedim. Ayrımsız arkadaşım şaka namına ‘Seni mortocu taşısın’ dedi. İmam lakabı aramızdaki arkadaşımız Miraç Çelenk’tir. Bu lakabın hususi ayrımsız anlamı yok. Fon şovlarında sıklıkla şakalaştığımız tıpkı arkadaşımızdır. Hesapsızca ve plansız şakayla cevap verdim. Manzara heyecanının getirmiş olduğu refleksle, hayal üzerindeki iki hayat arasındaki diyalogtur. Hassaten diyalog kendisi diye bitmektedir. Bunu söylerken hangi üçüncü tıpkısı şahsı, hangi ayrımsız toplumsal sınıfı ve kesimi hedefledim. Tekrarlamadım, altını çizmedim, alkışlatmadım sonrasında lansman üzere kullanmadım. Nedeniyle halkı amaç ve düşmanlığa tahrik tavrı sergilemedim. Niyetim asla bu gayrimümkün, olanaksız de dedi.

MAĞDURİYETLERİMİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUM

Gülşen savunmasının devamında, İki güç arasında sabık bu diyalog nedense hedefe oturtuldu. Değerlerimi incitmiş olabileceğim herkesten kusur de diledim. Ben sapkınlık ve istismar yarasını bir vatandaş adına taşıyorum. Sapkınlık ve sömürme kanayan tıpkı yaradur. Mesleksel kimliğim ve duruşumun ayrımsız bedeli adına mağduruyum dahi. Kadınlığım, bedenim, eşliğim anneliğim üzerinden defalarca sözel namına linç ve istismara uğradım. Hassaten garaz gösterildim. Amma gene da kalp ve düşüncemi yeri geldiğinde özgürce ifade eden biriyim. Sahnedeki hezel içtimai duyarlılığımım tıpkı uzantısı tezahürü değildi. Çabucak iki gönül arasındaki şakaydı. Izah, beyanat arz amacı yoktu. Ama nedense öyleymiş kadar bire bir yere çekildi. Ayrıca zamanlaması ve yayılması bana bakarak manidar ve manipülatiftir. Dinleti 30 April’daydı. Videonun çıkma tarihi ise 24 Ağustos’tur. Arada 4 kamer vardır. Videonun 4 kamer bilahare ortaya çıkarılması yayılması devrisi çevrim linç kampanyası başlatılması ve cezaevine girmem bire bir çevrim sürdü. Ben hep bunları hayatta Gülşen adına var olmamın cezalandırılması namına görüyorum. Manevi namına haddinden fazla orantısız bedellere maruz kaldım. 5 dönem cezaevinde, 15 dönme evde tutmak amacıyla 20 dolaşma mapushane cezası aldım. Eşimin işleri nedeniyle oğlu İspanya’birlikte okumaktadır. 5 yaşındaki çocuğumdan ırak kaldım. Henüz çok deprem yaşamasını istemiyorum. Ben ondan o benden mahrumdur. 50 kadar dinleti fesih oldu bunların tazminleri gerekiyordu ve ödendi. Sahnede ve arkasında küsurat arkadaşlarımın üstelik mağduriyetlerini karşıladım. Dar dışı yasağı zımnında oradaki konserlerime gidemiyorum. Bakir konserler planlayamıyorum. Bu mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Bunu ailem, hareket arkadaşlarım ve adalete sığınan tümce için istiyorum dedi.

AVUKATLARI DERHAL BERAAT TALEP ETTİ

Gülşen’in avukatlarından Himmet Emre de derhal aklanma verilmesini ve hakkındaki birlik adli taharri taleplerinin kaldırılmasını arzu etti. Gülşen’in diğer avukatları Altın Mimir ve Izzet Ülgen birlikte beraat talebinde bulundular.

BAZILARI ŞİKAYETTEN VAZGEÇTİ, BAZISI CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Elan sonra duruşmaya katılan şikayetçilerin ifadeleri makbuz. Şikayetçilerden ayrımsız kısmı, bozukluk dilemiş olması nedeniyle şikayetlerini izansız aldıklarını belirtirken, ayrımsız kısmı bile şikayetlerini yine ederek cezalandırılmasını istediler. ADIM avukatları da Şikayetimiz bitmeme ediyor. Amme barışını bozmaya makul olacak şekilde halkın benzeri kesimini aşağılamıştır. Garaz alınan umum kesimi milyonları bulmaktadır. Cezalandırılmasını isteriz dediler. Önder İmam Hatipliler Derneği temsilcisi de şikayetlerinin devam ettiğini belirtti.

YURT DIŞI YASAĞI DEVAM

Dosyaya sunulan dinleti videosunun bilirkişiye gönderilmesine hükmeden duruşma, Gülşen’in avukatlarının derhal aklanma talebinin ise reddine değişmeyen verdi. Şikayetçilerin iltihak taleplerinin ve şahit istirahat taleplerinin sonraki celse değerlendirilmesine değişmeyen veren duruşma, Gülşen’in duruşmalardan muaf tutulmasına birlikte hükmetti. Duruşma, Gülşen hakkındaki daraç dışı yasağının devamına ve yer mail karakola imza ödeme şartının ise kaldırılmasına hükmetti. Murafaa, 21 Aralık’a ertelendi. Mahkeme sonrasında, Gülşen çıktığı koridordaki bap kapatılarak fon alınması engellenince ağız dalaşı yaşandı.

KADIN MECLİSLERİ BINDI İÇİN PANKART AÇTI

Öte yandan Gülşen’in avukatlarından Ululuk Ülgen yaptığı açıklamada, Gülşen maddi ve manevi olarak çokça yıprandı bu davada. Gibi olduğu kadar sessiz kalmayı ve yıpranmamış tıpkı mağduriyete kere açmaması için bizden kaynaklanmaması için çabalama gösteriyoruz dedi. Karı Meclisi üyeleri de Gülşen katiyen bekâr yürümeyecek pankartı açarak Gülşen’e müzaheret etmek üzere adliye önündeki engelsiz mahkeme bitene büyüklüğünde bekledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, 702 alım ve birey, yakınan (şikayetçi) yerine vadi aldı. Müştekiler ortada Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İslami yazar Emine Şenlikoğlu Özkan, Kadın ve Demokrasi Derneği (GIRIŞIM) Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, GIRIŞIM, ETAP Vakfı, Gaziantep Alemdar İmam Hatipliler Derneği üstelik düzlük aldı. Gülşen Çolakoğlu’nun şüpheli sıfatıyla kayran aldığı iddianamede, Gülşen Çolakoğlu’nun Halkı Hedef ve Düşmanlığa Alenen Kımıldatma Ika suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

Share: