ŞANLIURFA’DA ‘YEŞİL SIRTLI BALIKÇIL’ GÖRÜLDÜ, TÜRKİYE’DE İLK KENDISINE KAYDA GEÇTİ

ŞANLIURFA’nın Siverek ilçesinde Mahmut Aytar’ın (30) öz kenarında bulduğu yanık kuşun, Türkiye’bile kaydı namevcut ‘yeşil sırtlı balıkçıl’ olduğu belirleme edildi. Dicle Üniversitesi Bilgi Fakültesi Biyoloji Esas Bilgi Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tığ, Normalde tropikal bölgede, Sina’da, Nil Vadisi’nde yahut Hindistan’bile cıvıl cıvıl ayrımsız garip. Türkiye için ilk kayıt ve çocuk olması bizi umutlandırıyor. Eylemek ki; bundan sonra burada üreyebilme şansları var, bunu izlem etmemiz gerekiyor dedi.

Dicle Üniversitesi Bili Fakültesi Dirim Bilimi Bölümü’nden mezun olan Mahmut Aytar, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi kırsal Söylemez Mahallesi’ndeki dere kenarında bulduğu yaralı kuşu eve götürdü. Aytar, kuşun ışık ve videolarını çekip, üniversiteden hocası Prof. Dr. Ahmet Tığ’a gönderdi. Kuşun, Türkiye’da kaydı bulunmayan ‘yeşil sırtlı balıkçıl’ olduğunu tespit edildi. Kuş, Dicle Üniversitesi Yaban Hayvanı Kurtarma ve Iyileştirme Merkezi’ne gönderildi. Kuşun tedavisinin peşi sıra katıksız ortamına salınacağı belirtildi.

‘BU TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR KAYIT’

Kuş Bilim Adamı, Dicle Üniversitesi Vukuf Fakültesi Dirim Bilimi Esas Olgun Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, Bu, Türkiye amacıyla haddinden fazla koskocaman benzeri pusat. Bu bize Türkiye’nin, Rum’nun önemini gösteriyor. Anadolu; göç yolları üzerinde, subtropikal bölgede. Bu, ‘yeşil sırtlı balıkçıl’ımız zihayat bir duygusal. Bize şurası düşündürüyor; muhtemelen burada üredi. Daha elhak, buranın yavrularıdır. Çünkü normalde tropikal bölgede, Sina’birlikte, Nil Vadisi’nde veya Hindistan’bile cıvıl cıvıl bire bir cins. Türkiye için önce kayıt ve yavru olması bizi umutlandırıyor. Eylemek ki; daha çok burada üreyebilme şansları var, bunu izleme etmemiz gerekiyor dedi.

‘DURUMU GAYET İYİ’

Dicle Üniversitesi Melez Hayvanı Kurtarma ve Iyileştirme Merkezi’nden Veteriner Doktor Kasım Ertürk birlikte İlk muayenesinde sol kanadında kırık şüphesi olduğunu tespit ettik. İlk müdahalemizi yaptık, kanadını bandaja aldık. Durumu gayet dolgunca. Bambaşka seçme problemi yok. Beslenme sürecine geçeceğiz. Kuşu tıpkısı süre merkezimizde misafir edeceğiz. Umarım sunma gücük sürede tabii ortamına gönderebiliriz diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin Anonim Kuşları Platformu (TRAKUS) Kurucusu ve Fahri Başkanı Serhat Tiğrel ise ‘yeşil sırtlı balıkçıl’ın toplantı sonrası Türkiye’deki 498’inci kök yerine kayıtlara geçeceğini söyledi.

‘Yeşil sırtlı balıkçıl’ı bulan Mahmut Aytar dahi kuşun öz kenarında seke seke gittiğini, durumu ayırt edince eve getirip, su ve yiyecek verdiğini arkası sıra dahi otama için gönderdiğini belirtti.

Share: