ŞANLIURFA’DA HDP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ SURUÇ’A ALINMADI

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik yapılan Pençe- Kılıç Harekatı’nı matbuat açıklaması yaparak çıkıntılık etmek isteyen, aralarında HDP’li milletvekillerinin olduğu kol, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine alınmadı. Polis Güçleri ve açıkgöz çetin güvenlik önlemi alırken, HDP’li milletvekillerine Şanlıurfa Valiliği’nce alınan 15 günlük haram gerekçe gösterildi. İlçeye alınmayan milletvekilleri bekleyişleri devam ediyor.

HDP Şanlıurfa milletvekilleri Ayşe Çoban ve Ömer Öcalan ile partililerin bulunduğu bire bir kadro, Suruç ilçesinin Suriye sınırında Türk Silahlı Kuvvetleri’nce Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki yıldırı hedeflerine müteveccih planlı Pençe Kılıç Harekatı’nı çıkıntılık etmek istedi. Suruç ve sınıra ulaşımın sağlandığı bölgelerde zırhlı araçlarla tedbir alan jandarma ekipleri, HDP’li grubu durdurdu. İlçeye vira etmek talip gruba Şanlıurfa Valiliği’nce şehir merkezi ve ilçelerinde 15 günlük basın açıklaması, miting, tutum yapılmamasına yönelik yasaklama kararı aktarıldı. Alınan sakil asayiş önlemine ve ilçeye girişlerine müsaade verilmemesine HDP’liler tepki gösterdi. Jandarmanın geçişe müsaade vermemesi üzerine grubun çevresi barikatlarla çevrildi. Grubun yolda bekleyişi devam ediyor.

DRONA SU ŞİŞESİ ATTI

Yolda bekleyişleri süren milletvekilleri, dron ile üzerlerinde çekim yapılmasına aksülamel gösterdi. HDP Milletvekilli Ömer Öcalan elindeki akarsu şişesiyle dronu açmak istedi. Gelen tepkiler üstüne dronlar ırak mesafeden kaynak almaya devam etti.

Share: