Saniye ninenin evindeki basar çocuklara yetişek yuvası oldu

Elazığ’ın Keban ilçesinde kıpırdak 77 yaşındaki Saniye Kıran, evinin bire bir odasını, elan geçmiş oğlunun kullandığı üzere ibret çalışmaları üzere mahalledeki gayrı çocuklara tahsis etti.

Keban ilçesinin Kalkar Mahallesi’nde dinç Saniye Kıran, vaktiyle oğlunun kullandığı odayı, alay malay ibret çalışabilmeleri amacıyla komşularının çocuklarına ayırdı.

İlkokul arkadaşları Ademiyet Turan (11), Dürü Elif Yetersizlik (10) ve Yusuf Kültürlü (9) da ibret çalışmak için kullandıkları odayı elan faydalı kuzuluk vermek üzere evden getirdikleri masa, sandalye, halı, minder kabil malzemeler ve bulabildikleri kitaplarla kütüphaneye dönüştürdü.

“Kardeşler Kütüphanesi” adını verdikleri odanın duvarlarını özlü sözler mukayyet kağıtlar ve balonlarla süsleyici ayrıntılar, kurdukları kütüphaneyi, Saniye nineden cevaz alarak mahalledeki umum çocukların hizmetine sundu.

Yaklaşık 1 yıldır kurdukları kütüphanede birlikte mektup okuyup ders etkin çocukların bu davranışı, ilçe sakinlerinden ölçüm gördü.

Torunlar kütüphanelerini arada bir mahallenin kedileriyle da paylaşıyor. Anneler bile kütüphanede ibret çalışan çocuklara öz ve çörek ikramında bulunuyor.

Saniye Belen, AA muhabirine, çocukların eskiden oğlunun ders çalıştığı odayı kütüphaneye çevirmek istediklerini söylediklerinde kıvançla karşıladığını söyledi.

Çocukları çok sevdiğini belirten Kıran, “Gelip burada öğüt çalışıyorlar. Kollar, inşallah düşüncesiz ve kalburüstü, vatana millete yarayışlı olurlar.” ifadelerini kullandı.

Çocuklardan Kesat Turan evde biricik ders çalışırken sıkıldıklarını, kütüphaneye dönüştürdükleri odada arkadaşlarıyla ibret çalıştığını anlattı.

Turan, “Burası bütün çocukların pusula okuyup öğüt çalışabileceği tıpkı kitabevi oldu. Ders konularımızı yoklamak için bire bir bilgisayara gerekseme duyuyoruz. Elektronik Beyin almak amacıyla de hep birlikte mülk biriktiriyoruz, inşallah bunu da başaracağız.” diyerek, kütüphanelerini elan elverişli ayla lütfetmek üzere ellerinden gelen herhangi bir şeyi yaptıklarını aktardı.

“Gelişigüzel ibret çalışmayı seviyoruz”

Bağış Elif Kesinti ise burada öğüt çalışmanın okula müspet yansıdığını kaydederek, kütüphanelerini haddinden fazla sevdiklerini fakat yeteri kitapları olmadığı üzere tartı duyduklarını anlattı.

“Evde biricik başımıza ders gitmek çok bunaltıcı geliyordu. Burada bilcümle beraber olduğumuzdan hava öğüt çalışmak haddinden fazla daha uyumlu geliyor, birlikte ders çalışmayı seviyoruz.” ifadelerini kullanan Göz, arkadaşlarıyla asla sıkılmadıklarını belirtti.

Yusuf Aydınlık, Saniye nineyi haddinden fazla sevdiklerini, onun sayesinde zat kütüphaneleri olduğunu belirtti.

Hiranur Karaoğlu, Saniye ninenin ve arkadaşlarının yardımıyla mahallelerinde yekpare çocukların faydalandığı benzeri kütüphaneleri olduğunu aktardı.Share: