Sanayici ve esnafın sorunlarını Cumhur Reisi Erdoğan’a iletti

Malatya Ticaret ve Uran Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ağababa Sadıkoğlu, kaynak üyeleri özellikle koyulmak için bilcümle sanayici, esnaf ve KOBİ’lerinin karşılaştığı mesail ile çözüm önerilerinin meydan aldığı dosyayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu.

Toplu açılışlar üzere 22 Ekim’de Malatya’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tıpkısı otelde düzenlenen akşam yemeğinde Sivil Toplum Kuruluşları ve bölüm temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıya ortaklık sağlayıcı Başbuğ Sadıkoğlu, Bakış üyelerinin sektörel anlamda karşılaştığı eksiksiz sorunların ve hal önerilerinin düzlük aldığı dosyayı Cumhur Reisi Erdoğan’a sundu.

Dosyada birlik sorunlara saha verildi

Başkan Sadıkoğlu yoluyla sunulan dosyada şu konular düz aldı:

“6. Toprak Teşviklerinin ilimiz sanayi amacıyla önemi anlatılarak devamı istek edildi. Tevhit Sanayi Bölgeleri üzerine teferruatlı vukuf verilerek, eskimemiş yatırım alanları amacıyla gerekseme duyulan devletleştirme bedelleri amacıyla karşılık murat edildi. Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO) eliyle yemeden içmeden 2020 yılında ayak tabanı denk açıklaması yapıldığı ve çalım olduğu hatırlatılarak, 2022 yılı hasat dönemi üzerinden 3 ay geçmesine rağmen TMO’nun kayısıda taban bedel açıklamamasının Malatya’daki kayısı üreticisinin ve ihracatçının mağduriyetler yaşamasına illet olduğu rapor edildi. İş dünyasının gerekseme duyduğu finansman ihtiyacına ulaşımda zorlandığı belirtilerek, amme ve özel bankaların bağan faizli yüreklilik imkanlarını ve limitlerinin arttırması irade edildi. EPDK’nın lisanssız hareketlilik üretimi özne işletmelerin tüketim dahası enerjinin bedelsiz devri üzerine çıkardığı yeni yönetmeliğin, ruhsatları alınmış ve pratikte olan projeleri olan işletmeleri pres duruma soktuğu anlatım edilerek, ruhsatları münfail ve pratikte olan projelerin 11 Ağustos 2022 tarihinde yürürlüğe giren EPDK kararından muaf tutulması talep edildi.Yükselen enerji giderleri, KDV iadeleri, algı oranları, maliyet artışları gibi konuların gelişim dünyasını zorladığı belirtilerek etraflıca çözümler temenni edildi. İş dünyasının işçi-çalıştıran mahkemeleri ile umumi hukuksal konularda karşılaştığı sorunlara degaje vadi verildi. Bölüm üyelerinin yerelde karşılaştığı konular hakkında vukuf verilerek, sektörel anlamda yaşanılan mesail için acil analizör talep edildi.” – MALATYA

Share: