Samsun’un ihracatı 1 milyar doları aştı

Samsun Tecim ve Endüstri Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Anlaklı Murzioğlu, kentten yılın 10 ayında 1 milyar 70 milyon 433 bin dolarlık ihracat yapıldığını bildirdi.

Murzioğlu, yaptığı kayıtlı açıklamada, Samsun’dan geçen yılın 10 ayında 1 bilyon 69 milyon 24 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğine belen etti.

Bu yılın aynı döneminde ise ihracatta yüzde 0,1 artış sağladığını tamlayan Murzioğlu, “Familya-ekim aylarında 170 devlet ve 6 azade bölgeye 1 bilyon 70 milyon 433 bin dolarlık dış satım yapıldı. Yer fazla ihracat yapılan beş talih Rusya Federasyonu, KÖLE, Hollanda, Fas ve Peru oldu. Samsun, 10 ayda yaptığı ihracatla Türkiye sıralamasında 19’uncu basamakta meydan aldı.” ifadesini kullandı.

Murzioğlu, arz fazla ihracatın çıpa polat, değirmencilik ürünleri, motorlu kara taşıtları sakınım parçaları, kazanlar, makineler ve mekanik cihazlar ile balıklar ve kabuklu hayvanlar alanlarında yapıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Asıl gayemiz, Samsun’un eş olduğu potansiyelin hesaplı kalkınmaya erdemli verimlilikle kanalize edilmesidir. Tekmil zorluklara karşın dünyanın dört tarafına dış satım yaparak Türkiye’nin ve Samsun’un gücüne yavaş katan müteşebbisleri kutluyorum. Konuşu kalkınmanın sağlanması ve faziletli milli gelire eş olmanın kilit noktalarından biri, hiç kuşkusuz ihracattır. Kuma akıl toplantılarımızla, master planlarımızla, teberru projelerimizle, eğitimlerimizle, danışmanlıklarımızla selis doküman hizmetimizle ve yetiştirdiğimiz dış ticaret uzmanlarımızla firmalarımızın gücüne yoğun katmaya gayret gösteriyoruz. Buradaki yer oylumlu kapı, sürdürülebilir artma sağlanmasıdır. Geçen yıl ilk kez aştığımız 1 milyar dolar dış satım rakamını bu sene bile geçmiş durumdayız.”

Share: