Samsun’dan Yunanistan’a düğürcük tepkisi

Samsun’dan Yunanistan’a simit tepkisi

SAMSUN – Baklava ve kat kadar Türklere ilgilendiren birçok lezzetlere göz çaltı Yunanistan, susamlı simide de ayn dikince Samsunluların tepkisi anif oldu.

Yunanistan, asırlarca evvel keşfedilen Türk lezzetlerine göz dikmeye bitmeme ediyor. Yaprak sarmayı; dolmalika, ıspanaklı böreği; spanakopita, baklavaya; baklavas, dönere; greek gyro adlarını vererek kendilerine mülk fail Yunanlar, bu nöbet birlikte Samsun’un ve Türkiye’nin coğrafi bel tescilli atıştırmalık lezzeti susamlı simide ayn dikti.

Komşuda yer düzlük haberlerde susamlı simit hakkında, “Sadeliğiyle büyük olan simit, Yunanlıların arz esaslı yeme alışkanlıklarından biri. Basit, kötümser ve tatminkâr. Kebap susamın kokusu rahatlatıyor” ifadeleri Türkiye’da reaksiyon çekti. Vatandaşlar, Yunanistan’ı sert ayrımsız dille uyararak, simitten ırak durmalarını istedi.

“Düğürcük Samsun’un güzelliğidir”

Yunanların değme konuda Türkleri kıskandığını anlatım eden bire bir vatandaş, “İlk önce onlar özlük ülkelerine sahip çıksınlar. Bildirme başta düğürcük Samsun’un güzelliğidir. Onlar seçkin şeyimizi sahiplenmeye çalışıyorlar. Cumhurbaşkanımız da kendilerine belirtti: ‘Ansızın gelebiliriz’ diye. O yüzden boş konuşmasınlar” dedi.

“Düğürcük bizimdir, Yunanlılar başlarına çuval örmek istiyor”

Simidin bir Türk lezzeti olduğunu dile getiren Nurettin Bayramoğlu, “Simidin Yunanlıların olma ihtimali üstelik namevcut. Simit dahil üstlendikleri temas husus Türkiye’nindir. Düğürcük, baklava adı geçen mahsulat tamamen bizimdir. Ego ev dışında Sırbistan’de yaşıyorum ama Türkiye’deki yemekler büyüklüğünde evire çevire hiçbir aşındırmak yoktur. Yunanların derdi elan geçmiş kabilinden başlarına çuval örmektir. İyi benzeri şekilde araştırıp bakarlarsa düğürcük dahil seçkin şeyin Türkiye’de olduklarını görürler” diyerek konuştu.

“Yunanlar henüz simidin hammaddesini bilmiyor”

Yıllardır Samsun’dahi simit imal fail mahirane Itibar Akça ise, “Yunanlılar simidin kendilerine ilişkin olduklarını düşünüyorlarmış, yanılıyorlar. Doğrusu her şeyi özenti ayla getirmiş durumdalar. Simidin temel merkezi Samsun’dur. İlk önce gelip bizlerden baksınlar düğürcük zahir yapılıyor benzeri görsünler. Daha simidin hammaddesini bilmiyorlar, kendilerine akıllıcasına çekiyorlar. Samsun simidimizin tadı ve lezzeti ayrıdır. Samsun’un suyundan, Amasya’nın unundan yapılır yunak ve taze çıkar” şeklinde konuştu.

Mikrofonlara mütekellim gayrı vatandaşlar üstelik susamlı simidin Türklere ilgili olduğunu ve Yunanistan’ın bir nice konuda olduğu kadar düğürcük üstüne üstelik hasetlik yaptığını söylediler.

Share: