Samsun Tarım Fuarı kapılarını açtı

TÜYAP Eksiksiz Fuarcılık Imal EKMEK tarafından kombinasyon edilen 7. Samsun Tarım Fuarı, kapılarını ziyaretçilere açtı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Uran Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, Türkiye Ekincilik Emniyet Kooperatifleri Forma Birliği, Türkiye Kültür Odaları Birliği (TZOB), Tarım Mühendisleri Odası, Türk Ekincilik Aygıt ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve KOSGEB’in destek ve iş birlikleriyle fuar, TÜYAP Samsun Fuar ve Kurultay Merkezi’nde törenle açıldı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, açılışta yaptığı konuşmada, Samsun’un iklimi ve eli nimetli topraklarıyla kebir ayrımsız tarım potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Görgüsüz, bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bize düşen biz bunu bittabi değerlendiririz? Yatırıma ne kadar dönüştürebiliriz? Üretime hangi büyüklüğünde dönüştürebiliriz? Halkımızın insanlığını hizmetine pekâlâ dönüştürebiliriz? Esasta bunun üzerinde ara vermek lazım.” dedi.

Samsun’un tarımsal üretiminin nitelikli olduğunu ancak daha da geliştirilebileceğini belen fail Dağlı, “Örtü altına nasıl geçilebilir? Munzam değeri faziletli mahsulat şüphesiz elan aşkın üretilebilir? Bunların saklanması ve değerlendirilmesi vasıtasıyla pazarlanması ve ihracatını arttırılarak melfuf değerini kuşkusuz henüz çok arttırabiliriz? Bizim esasta üstünde durmamız gereken konular bunlar.” diye niteleyerek konuştu.

TÜYAP Fuarlar Imal NANIAZIZ Umumi Müdürü İlhan Ersözlü dahi fuara birbirinden değerli firmaların zevcelik ettiğini belirterek, “63 firma 105 bellik fuarda hesabına aldı. İstanbul’dan İzmir’den, Bursa, Konya, Ankara’dan sektörün sunma oylumlu üretici ihracatçı markaları fuarda namına alıyor. Samsun ve bölgeden katılan firmalarımız var. Bu coğrafyanın bildirme heybetli buluşması Samsun Ekincilik Fuarı.” şeklinde konuştu.

Ersözlü, fuarın bölgeye katkılarına değinerek, şunları kaydetti:

“Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl birlikte Samsun’dan mutluluk ekincilik ekonomisine, ekincilik ticaretine, ihracatına cesim katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Çalışmalarımız bu yönde. Mecmu arkadaşlarım ister az içinden lazım yurt dışındaki pazarlama çalışmalarıyla fuara dokunaklı aynı şekilde ziyarete açılmasını sağlıyorlar. Geçtiğimiz yıl 57 bin civarında ziyaretçiyle kapatmıştık. Bu yılki hedefimiz 100 bine yakın ziyaretçiye durdurmak istiyoruz.”

AK Öğür Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Umumi Heyet Başkanı Salih Anlaklı Murzioğlu, kaymakamlık şehremaneti başkanlarının dahi katıldığı fuarda konuşmaların peşi sıra açılış yapıldı.

Yöresel lezzetlerin dahi kayran aldığı fuara vatandaşlar kilolu bent gösterdi.

Fuar, 18 Eylül’e kadar ziyaretçileri ağırlayacak.Share: