Samsun Büyükşehir Uray Meclisi Toplantısı

Samsun Büyükşehir Uray Meclisi Toplantısı

Çıpa: “Araçları kendime değil Samsun’a aldım”

SAMSUN – Samsun Büyükşehir Uray Meclisi Ev Ayı Toplantısı’nda ilgili komisyonlardan havale edilen 40 ruzname maddesi karara bağlandı.

40 gündem maddesinin görüşüldüğü Samsun Büyükşehir Uray Meclisi Familya Kocaoğlan Toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Demir başkanlığında yapıldı. Toplantıda ruzname maddelerinin beraberinde kamuoyunu çalışır eden ‘rahatlık aracı’ üstüne da açıklamalarda kâin Komutan Mustafa Çipo, muhalefete yüklendi.

“6,7 milyonluk ara bulucu 4 milyon TL’ye aldık”

Teferruatlı tıpkısı süre kamuoyunu meşgul eden makam araçları ile mecliste mütekellim Mustafa Çipo, “Aldığımız araçlarla ait dahi konuşuldu. Biz 30’dan fazla açkı aldık. Bunları uray şirketlerinin eş üzerinden aldık. 2 şirketimizin karından bayılmak için aldık. Siz nereden bileceksiniz ki bire bir belediyenin şirketi kar porte ve oradan açacak alır. Sizin belediyelerde hakeza bire bir gündeminiz namevcut ki. Siz bulunan borcu ödeyemeyip, kurda kuşa ta curcuna alanına varana büyüklüğünde hacizden başkasına kaptırmış benzeri belediyesiniz. Bunlardan hangi anlarsınız kim. Yamaç araçları belediyenin ihtiyacı üzere makbuz. Umum insaf. 3,5 yıl içre 1 sene kiralık araca bindim. Bu araçları da kanser tedavisi görmeye başladıktan 3 ay sonradan aldık. Benim amacıyla değil, benden sonradan gelenin ihtiyacı evet diye aldık. Bunu birlikte apayrı tıpkısı yere saptırdınız. Öyle bir derdim de yok çoğu yere dahi tabanvay gidiyorum. Bambaşka tıpkı belediyenin şirketinin kar edip de açacak aldığına şahit değilsinizdir kim amma bu belediye bunu da başardı. Aldığımız araçlar aynı Audi ayraç dil 6 milyon 700 bin TL. ‘Vergi kaçırdı’ dediniz. Hangi alakası var. Türel tıpkı proses bu, ticari benzeri konu. Tıpkısı müşareket, alacak matrahında ihtiyacı varsa alır. İhtiyaç olmayan aracı ki ne yapsın. Nedeniyle 6 milyon 700 bin TL’lik açkı, 4 milyon kabilinden tıpkısı dünyalık mülk oldu. Ben bu ticari kuralı uray namına işlettim” dedi.

“Kendime değil Samsun’a, benden sonraki başkana aldım”

Araçların ihtiyaç doğrultusunda şehremaneti şirketlerinin kar payından alındığına özen çeken Komutan Demir, “Yemeden Içmeden konuşulan araçları almadık. Volvo marka bir araç daha aldık. 3,5 yıl 600 mahalleye gittim. Ciple ya da Volvo ile mi gittim? Gitmiyorken aldım. Bunlar speküle edildiği için benden bilahare mevrut binsin diye niteleyerek aldım. Kendime değil Samsun’a, benden ahir başkana aldım. Hani siz beni sıfır buluyorsunuz, seçime girip kazanacaksınız, sizin adayınıza aldım. Buraya kadar düştünüz değil mi? 25 yıldır kılı kırk yararak bakım ettim. Ayrıca muhtelif türde 35 açkı, 50 kamyon aldık. 10 devam de 8×4 kamyon aldık. Tığ bu şehrin ihtiyacını aldık. Sizler bu şehre hiçbir şey yakıştırmıyorsunuz. Samsun Türkiye’da en haddinden fazla faziletli düzeyde insanın ziyarette bulunduğu mülk. Dışardan biri geldiğinde açar kullanamıyorduk. Benim 4 yılım doldu. artık hangi aracı kullanacağım. Hakeza bire bir imkan doğdu ve biz da kullandık” diye konuştu.

570 milyon TL’lik cesaret talebi oy çokluğu ile geçti

Mecliste ayrıca yürütülmekte olan ve yapılacak projeler amacıyla kullanılmak için 570 milyon TL’lik itimat yararlanma maddesi bile oy çokluğu ile geçti. Kavim İttifakı üyeleri, emniyet için ne projelerde kullanılacağını bilmediklerinden suratsız baktıklarını söyledi. Mustafa Çipo ise, “Kamuda borçlanmayı hangi büyüklüğünde makul sağlarsanız o kadar akıllıca borçlanırsınız. Bu kararı almak buyurmak tezce borçlanmayı yanında getirmiyor. Tığ sizlerden mezuniyet alıyoruz. Akla Yatkın projeye hangi büyüklüğünde cesaret kullanacağımızı belirleyeceğiz. Belediyeler tenkis bedelinin üzerinde itimat kullanamaz. Yargının ‘yapamazsınız’ dediği bir yatırımı belediye elhak yapamaz. Yargının yapamaz dediği gerekçeyi düzelterek karara bağlayan uray o yatırıma devam haysiyet. O krediyi birlikte kullanır. Belediyeyi toplanmış bütçemizin 3 allahsız borçla devraldık. Buna SASKİ ve şirketler dahil. Şu anda bütün bütçemizin yarısından elan bir iki borcumuz var. Önce CHP’li belediyenin takanak yüküne bakalım, bütçesine bakalım. Türkiye’üstelik namus borcu yükü yeryüzü düşük olan belediyelerdeniz. 80 milyon avro raylı dizge borcu ve SASKİ’nin 40 milyon avroluk tasfiye tesisi yapımı borcuna karşın bu durumdayız. Ankara, İstanbul ve İzmir’in borç yüklerini da bakabilirsiniz” şeklinde konuştu.

İlgili komisyonlardan meclise devretme edilen 40 bap, aile ayının akıbet toplantısında karara bağlandı.

Share: