Sahte gayrimenkul fotoğraflarına dikkat!

Türkiye Kamu Taşınmazlar Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Trabzon İnşaatçılar Emlakçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası (TİNEMOD) Başkanı Ayhan Karayemiş, vatandaşların, emlak portallarında basamak ararken dolandırılmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Taflan, hem Türkiye genelinde hem de Trabzon’de hane kiralarında vahim artma olduğunu belirterek, artma oranlarının illerin bölgelerine göre değiştiğini söyledi.

Hem yapım sektöründe hareketlilik gösteren meslektaşları hem de yurt sektöründeki gayrimenkul danışmanlarıyla ilgili muhtelif hizmetlerinin olduğunu anlatan Karayemiş, “Amacımız çabucak esnafın değil tüketicinin da hakkını koruyup mukayyet olmak olduğu üzere, mevzuat ve yasalar çerçevesinde neler yapılması gerekiyorsa esnaf ile tüketiciyi kıygın etmeden hizmetimizi sürdürmekteyiz.” dedi.

Karayemiş, Kovid-19’un dünyada bütün çığır gruplarını etkilendiğini dile getirerek, “Öğrencilerin kazandıkları illere gidememesi ve okulların mecbur olması dolayısıyla inanılmaz derecede tıpkısı durağanlık yaşandı. İnşaat ve taşınmazlar sektörü adına bu sıkıntıları Türkiye’da genel anlamda yaşadık. Temennimiz bu pandeminin bire bir an ilk bitmesi.” diye niteleyerek konuştu.

Sonuç 2 yıl içerisinde bölük satışlarında birlikte azalma yaşandığını bel fail Taflan, “Ayrıca basamak kiralamalarında da salgın tedbirleri nedeniyle hijyen açısından evlere giriş, çıkışlar nedeniyle haddinden fazla yetişkin eyyam geçirdik. Evlerin bakılması, kombinasyon edilmesi ve sunumların yapılması, sektörel anlamda aynı sıkıntı yaşattı. Evler teferruatlı antlaşma abes kaldı. Popülarite de olmadı, aylak kadar kaldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Taflan, okullar ve üniversitelerin açılmasının yanı sıra nasıp dönemi ile düğünler dolayısıyla üstelik basamak arayanlarda cıvıltı yaşandığını rapor etti.

“Kiralarda yaşanan fahiş artışla gelişigüzel emlakçılık mesleğini gayriresmi namına yapan mesai hırsızları dediğimiz bu insanların sektöre halk atması birlikte tüketiciyi mağdur edebiliyor.” diyen Karayemiş, “Ara Sıra yurt portallarında, içtimai mecralarda ve toplumsal medyada benzeri lüp resmini çekip, görüntüleyip oralarda paylaşıyorlar fakat gerçeğiyle ile foto örtüşmüyor.” uyarısında bulundu.

Kaparo dolandırıcılığına cebin titiz olunmalı

Kaparo dolandırıcılığını örnek vererek anlatan Taflan, şunları kaydetti:

“Trabzon’de resmi kendisine müteharrik meslektaşlarımızda bu çeşit işlere dayanıklı rastlamıyoruz. Fakat örnek verecek olursak, emlak Trabzon’dahi amma tüketici İstanbul’dahi, o konutu almaya ya birlikte kiralamaya kalktığı ahit içtimai iletişim araçları üzerinden resimlere göre değerlendirme yapıyor. Cebin tarafta o zaman üzere ayrımsız muhatap var. Telefonda görüştüğü yaşama mahsus bire bir miktar kaparo adı altında hesap numarasına servet talep ediyor. Vatandaş dahi telefonda inandığı kişiye gönderiyor. Tıpkısı müddet sonraları aradığı numaraya ulaşılmıyor, hem kaparo adı altında yatırdığı mal heba olup gidiyor hem dahi ortada ocak bulunmayan.”

“Karşıda tıpkısı muhatabınız olsun”

Taflan, bölük kiralamak yahut almak isteyenlere dahi şu tavsiyelerde bulundu:

“Hele şurası tavsiye ediyorum. Kesinlikle ve kesinlikle il dışından, bambaşka bire bir ilde hane isticar etmek yahut almak isteyen kişiler, o ilde zihayat benzeri yakınlarından evin bulunduğu yere giderek, görüp incelemesini istesinler. Bu konuda kıygın olan haddinden fazla mütemmim var. Gayrimenkul sektöründen baktığımız zaman hayali bir fotoğraf var. Ihtimal pespaye bire bir inşaattan, evden çekilmiştir, daha sonraları toplumsal medyada kullanılıyor. Fakat seçme madde kavisli çıkıyor. Bu nev insanlara haysiyet etmeyin ve kesinlikle karşıda aynı muhatabınız olsun. Bitiren şuurlu olsun, açıktan uzağa telefon trafiğiyle kesinlikle konutu netleştirmeden, muhatap bulmadan katiyen hesap kitap işine gidip, kimseye devretme çıkartmasın.”

Bölük fiyatlarındaki çoğalma devam ediyor

 

Yabancıya basamak satışı rekor kırmaya bitmeme ediyor

 

Hane fiyatları Ruslar yüzünden artıyor

 

Share: