Sağlık Bakanı Adam, İstanbul’daki yaralı madencileri mülakat etti Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Herif, Bartın’daki beyaz zehir kazasında yaralanarak İstanbul’a getirilen madencilere ilgilendiren “6 hastamızın 5’inin durumları korkulu. 5’i üstelik teneffüs cihazına sadık ve yanık yüzdeleri yüzdelik 65 ila 85 arasında değişmekte.” dedi.

Nazır Âdem, Amasra’birlikte meydana gelen maden patlamasında yaralanan ve cankurtaran uçakla Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesine irsal edilen yanık madencileri görüşme etti.

Ziyaretin ardından şifahane uğrunda açıklama yapan Adam, maden patlamasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

Koca, “Bartın’de şu an izlem edilen 3 hastamız var. Umumi durumları dolgunca, teneffüs cihazına vabeste olan ayrımsız hastamız bulunmayan. Zannediyorum 2 yahut 3 dolaşma zarfında taburcu edebiliriz.” dedi.

Patlama bölgesinden 5’i yanık, 1’i ise karbonmonoksit zehirlenmesi teşhisiyle 6 hastanın cankurtaran uçakla bildirme geniş imkanlara cemaat olan merkeze getirildiğini tabir fail Adam, şöyle konuştu:

“Biraz önceki hastalarımızı mülakat ettim. Seçkin biriyle ilgili arkadaşlarımızla gelişigüzel değerlendirmeleri yaptık. Devamında dahi yakınlarına bilgi verdik. 6 hastamızın 5’inin durumları ağır sıklet. 5’i dahi teneffüs cihazına kapalı ve üzüntülü yüzdeleri yüzdelik 65 ila 85 arasında değişmekte. Antrparantez bire bir hastamız esbak nakli yapılırken hastanemize aldığımızda arrest dediğimiz, kalbinin durduğu ve canlandırma ile gabi dönen bire bir hastamızdı. O hastamızın düne göre durumunun daha dolgunca olduğunu söyleyebiliriz amma ciddiyetini korumaya devam ediyor. Kederli hastalarının durumlarının yani 5 hastanın durumlarının ağır olduğunu, hele ilk 4 günün kritik olduğunu, bilcümle arkadaşlarımızın acılı merkezinde, okkalı hizmet ünitesinde ilgili branşlarla birlikte hassasiyetle takip ettiklerini söyleyebilirim.”

Eş, hastaların hassasiyetle kontrol edildiğini kaydederek, “Ben da yakından izlem ediyorum, Cumhurbaşkanımız dahi hele seçme hastamızı yakından takip ediyor ve bu anlamda hikmet almakta. Önümüzdeki 3-4 dolaşma biraz henüz mail takiple seyirlerini görmemiz gerekecek.” diye niteleyerek konuştu.

Karbonmonoksit zehirlenmesi olan hastanın teneffüs cihazına sadık olmadığı bilgisini veren Bakan Âdem, “Genel durumu daha ongun. Kendisiyle üste konuştuk amma önümüzdeki 3-4 çevrim faziletli basınçlı oksijen tedavisine cevabı ile, geçmiş ayrımsız posta yapıldı. Bugün durumu elan bereketli.” diyerek konuştu.

Share: