Safranbolu’da tescilli “çavuş üzümü” hasadına başlandı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yüzyıllardır yetiştirilen, kendine has aroması ve kokusuyla diğerlerinden ayrılan coğrafi işaret tescilli çavuş üzümünün hasadına başlandı.

Kazılardan çıkan Geç Roma Dönemi’nden kalma üçgen biçimindeki kabartma motifli taştan yansıyan muallak dalları, varak ve üzüm süsleri yardımıyla bağcılığın yüzyıllar öncesine dayandığının anlaşıldığı ilçede, Alfabe köyünde Emine Özkan’a ilişkin bağda hasat programı düzenlendi.

Bağa gelen Vali Fuat Gürel ve eşi Dinamit Aras Gürel, DOĞRU Fırka Karabük milletvekilleri Halk Ünal ve Niyazi Gündüz, İl Jandarma Komutanı Albay Acayip Gümüş, Safranbolu Kaymakamı Şaban Ardıl Muharrir, Safranbolu Uray Başkan Yardımcısı Halil Bakkal, İl Tarım ve Orman Müdürü Kısık Ayvalık, YANLIŞSIZ Fırka İl Başkanı İsmail Altınöz ve diğer tören düzeni üyeleri hasat yaptı.

“Üzümlerin çavuşu” namına nitelendirilen, “sürücü çavuşu”, “gülgûn çavuş” ve “bilye çavuşu” kadar çeşitleri bulunan, uzun kabuklu, bir iki çekirdekli, yumurtamsı şekli ve tekemmül zamanı ölçülü erkenci olan Safranbolu çavuş üzümünden bu sene yüksek rekolte bekleniyor.

“Yörenin değerlerinin öne çıkarılması üzere gayret sarf ediliyor”

Vali Gürel, gazetecilere, çavuş üzümünün ilçenin yer majör değerlerinden bire bir tanesi olduğunu söyledi.

Üzümün coğrafi bel belgesiyle tescillendiğini nâkil Gürel, “Safran ve maniye domatesinden sonraları bölgemizde çavuş üzümü de coğrafi meni belgesi almış oldu. Bu yörenin değerlerinin öne çıkarılması üzere mücahede gider ediliyor. Bölgemizde 2 bin dönüm bağımız kâin. Yöremizin şartları çavuş üzümünün yetişmesine akla yatkın. Zaman hem durumunda kaplamak hem dahi hasat amacıyla Emine teyzemizi musahabe ettik.” dedi.

Saylav Ünal ise Karabük ve yöresinde üzümcülüğün çok çarkıt yıllara dayandığını, imdi de gelişmesi amacıyla icraat yapacaklarını bildirdi.

Tarih birlikte çavuş üzümünün Safranbolu’nun markası olduğunu, imdi üretilmesi için temas türlü desteğin verileceğini kaydetti.

Daha sonradan köy meydanına güzeşte protokole, Ayvalık ve Edip eliyle üzüm karşı bilgi verildi.Share: