Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Rençper: “Kadınların Isim Hakları İçin Yapılacak Tensikat Tıpkısı Atıfet Değil, Haktır”

Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Nurgül Beytiye Ekinci, Elazığ’dahi; “Cümle kadınların emek noktasında yalnız eşitlikten bahsediyor amma eşitlikle alay malay kadınların fıtratında getirdiği inancından ve kültüründen kaynaklanan mütenevvi vaziyetler doğrultusunda kadınların müsavat ilkesi ile birlikte, türe ilkesi doğrultusunda mücahede hayatının içerisinde olması gerekmektedir” dedi.

Ongunluk Partisi Eş Kolları Genel Başkanı Nurgül Beytiye Ekinci, Elazığ’de sivil toplum kuruluşları ve matbuat mensupları ile bir araya geldi. Ekinci, şunları söyledi:

” Türkiye’nin birçok yerinde Elazığ’üstelik gâh karye ve ilçelerde insanların eş halinden, evinin şeklinden ve yapısından, esasen ekonomisinin hangi olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Çalışmak zorunda mütezayit ya üstelik çalışmayı yeğleme fail, çalışarak üreten kadınlarımızın hayatları içerisinde muhtelif sıkıntılarla karşılaştıklarını görüyoruz. Evine gelir değirmek zorunda bırakılan evet de gelir getirmeyi tercih eden; bati şartlarda, akıllıca sıfır ant ve zeminde toplumsal güvenceden yoksun ve bozuk aksiyon gücü yerine çalıştırılmak durumda kalmaktadır, karı maalesef.

Bugün himmet alanına girdiğinde kadınlarımızın, öz bulunduğu statüdeki insanlardan henüz birkaç sevap alarak, ağız ağıza işgücü çap hareket gücü adına görülmesi bizim koyu yaralarımızdan birisidir. Çıkarılan yasalar ve iyileştirmeler olmakla birlikte; bu yasaların eş haklarını yeterince korumadığını ve bundan âlem değme sabık bölüm çalışma hayatında mobbinge uğrayan kadınların sayısının arttığını görmekten sıkıntı duymaktayız.

“KADINLARA EŞİTLİK İLKESİ İLE BİRLİKTE TÜRE İLKESİ ÜSTELIK UYGULANMALIDIR”

Ayrımsız zamanda kadınların faaliyet şartlarının akreditasyon ilçesiyle ilkesi ile alay malay türe ilkesi ile birlikte düzenlenmesi gerektiğini rapor etmekten bahtiyarlık duyacağım çünkü bütün kadınların iş noktasında vakit kaybetmeden eşitlikten bahsediyor amma eşitlikle alay malay kadınların fıtratında getirdiği inancından ve kültüründen kaynaklanan muhtelif vaziyetler doğrultusunda kadınların müsavat ilkesi ile gelişigüzel doğruluk ilkesi doğrultusunda, say hayatının içerisinde olması gerektiğini ve devletin bunu düzenlemesinin  birincil ayrımsız görev olduğunu buradan uyarmak isterim. Alelhusus bağan ücrette müteharrik kadınların mesul oldukları yavru ve buğulu bakımı noktasında devletin, içtimai şevket anlayışıyla karşılaması ve bala ve sakat bakımı artı yaşlı bakımının ululuk vasıtasıyla düzenlenmesi gerektiğini anlatım ediyorum.

“KADINLARIN NEFER HAKLARI İÇİN YAPILACAK DÜZENLEMELER BİR LÜTUF DEĞİL, HAKTIR”

Üreten herif mutludur hele üreten avrat elan dahi mutludur. Bunu bildikleri için bugün kadınlarımız televizyonların başlarında ya birlikte farklı yerlerde kendilerini heba ettikleri çalışmaların, ortamların içerisinde giriyor. Bu yüzden biz sivil cemiyet çalışmaları, kadınların kooperatif çalışmalarının çok önemli ve nadir olduğuna inanıyoruz. amma velakin kadının ürettiği ve performansını kullandığı alanlar içerisinde, hayata katmış olduğu değerlerle birlikte kendisine dahi derece kattığının farkındadır. Üreten insan mutludur. Fakat üretimin karşılığının yalnız servet olmadığını ve parayla ölçülmediğini hepimiz biliriz çünkü biz kadınlar yaptığımız seçkin işten mal almış olsaydık devletin ve eşlerimizin bize verecek parası kalmazdı çünkü yapmış olduğumuz temizliğin, yemeğini baktığımız çocuğun ya da toplum amacıyla yapmış olduğumuz çalışmaların karşılığı bizde gönül borcu, atıfet ve sevaptır. Bunun bilinciyle akım şayan. O yüzden çalışmaları yalnız parayla değerlendiren kadınlar olmayız. Avrat çalışıp dünyalık kazanıyorsa değerlidir ama çalışmıyorsa kızıl değildir düşüncesi asla bizim üzere uygulanan değildir. Çalışıp mülk kazanıyorsa değerlidir yargısı birlik hayatını ailesine ve çocuklarına adayan, bunu tercih fail eş hanımına haksızlıktır. Halbuki Kars’tan Edirne’ye kadar bizim kadınlarımız değerlidir. Kadın bile canlı bile kızıl ve kıymetlidir. Eş yaradılışı gereği analık vasfıyla alay malay kendi sorumlulukları vardır. İlk mürebbiyedir. Yararlı, onarıcı, toparlayıcı ve havari özellikleriyle ailenin, toplumun ve devletin belkemiğidir. Geleceği şekillendiren ve evde aheste iştirakçi yerine etkin kadınların, sülale hanımlarının nüfus haklarının verilmesi amacıyla yapılacak tensikat bir armağan değil, saf hakkın teslimidir.

“KİŞİNİN BİRİCİK DIRIMSEL KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİLDİR”

Gayrı problemlerimizden tıpkı tanesine gelirsek avrat intihar ve cinayetleri, kadın istismarları bu memleketin arz dip ve derinleşen yaralarından biridir. Bu konuda en faziletkâr hassasiyeti tavzih etmek hepimizin adamlık vazifesidir. Dolayısıyla bu hassasiyetin çok henüz erdemli noktada olması gerektiğinin bilincinde hareket etmemiz gerekiyor. Sayılara sıkıştırılan karı cinayeti ve şiddeti değil, biz bir tane de olsa şiddetin ya bile cinayetin katiyen akseptans edilemez olduğunu tabir ediyoruz. Kişinin tek hayatı kimsenin tekelinde değildir, fiili duruma cezanın da en son seviyeden verilmesi gerektiğinin bilincinde ve farkındayız. Bu noktada yapılması gereken tensikat zarfında takipçiyiz. Bugün sadece Türkiye’üstelik değil Şark Türkistan’birlikte Hindistan’dahi Somali’üstelik Afganistan’bile, Arakan’dahi, Filistin’da ve mazlum coğrafya ilkin kalkışmak için dünyanın kadınlarının sorunları kapitalizm tarafından, Siyonizm vasıtasıyla seçkin geçen dönme derinleştirilmektedir. Bundan dolayıdır ki eskimemiş tıpkısı dünyaya olan gerekseme seçkin sabık dönüş artmaktadır.

Share: