Ruslar geldi, Antalya’da familya fiyatları uçtu!

Savaştan kaçan Rus ve Ukrayna vatandaşlarının, Antalya’de beledi yakınlarının yanına gitmesi, zengin olanların bile yurt ve basamak kiralama ve satın almaları Antalya’nın popülaritesini henüz birlikte artırdı. Savaşın başlamasıyla Antalya’nın flaş semtlerinde satılık ve kiralık basamak-taşınmazlar fiyatları da adeta uçmaya başladı.

Antalya Tecim ve Uran Odası (ATSO) Başkanı Davut Alçak, TÜİK vasıtasıyla açıklanan 2022 yılı şubat ayı hane istatistiklerini değerlendirdi. Antalya’dahi şubat ayında 4 bin 727 sayı basamak satışı gerçekleştiğini, bin 99 konutun başkaları eliyle satın alındığını tamlayan Kilolu, “Antalya’üstelik şubatta bölük satışları tıpkı esbak gücük ay ayına bakarak yüzdelik 27,68 artarak 4 bin 727 sayı ile Türkiye ortalamasının tahminî 7 puan üzerinde gerçekleşti” dedi. Antalya’nın İstanbul’dan bilahare yabancıların arz haddinden fazla yeğleme ettiği ikinci il olduğunu ifade fail Kilolu, şöyle devam etti:

“Antalya aylık toplanmış bölük satışlarında İstanbul, Ankara ve İzmir’mağara peşi sıra dördüncü tam. Türkiye hep hane satışları içerisinde yabancılara göz satışları, sabık yılın küçük ay ayına bakarak yüzde 54,9 artarak 4 bin 591 sayı gerçekleşti. Antalya’de Türkiye ortalamasının çokça üstünde yüzde 106,2 artışla bin 99 konut satıldı. Şubat ayında yabancılara müteveccih satışların parçalanmamış basamak satışları içerisindeki payı Türkiye genelinde yüzde 5,65 iken Antalya’dahi yüzdelik 23,24 oldu. Antalya, yabancılara göz satışlarında İstanbul’un peşi sıra ikinci sırada meydan alırken, hem yıllık artma oranında hem da hep hane satışları içerisindeki ecnebi payında Türkiye ortalamasının üzerinde kayran aldı.”

Taşınmazlar ve gayrimenkul brokeri ve TamNoktaNeo Firması arka düzem yöneticisi Kasıt Vazıh, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın Antalya’dahi yurt sektörünün popüleritesini artırdığını söyledi. Savaşla gelişigüzel Rusya’ya muteber arsıulusal yaptırımlar zımnında, zengin Rus vatandaşlarının Antalya’üstelik konut alımlarının arttığına dikkat çeken Işıklı, Antalya’da 30 bine mail Zalim, 9 binden aşkın üstelik Ukrayna vatandaşının beledi yaşadığını anlattı. Uğur Temiz, şöyle devam etti: 

“Rusya ve Ukrayna arasındaki çarpışma zımnında Antalya’bile yurt ve basamak satışları hareketlendi. Antalya’de yakınlarının yanına yerleşen ensesi kalın Moskof vatandaşları ortada şişman yerine 20-30 ofis düzlük var. Müteahhitlerde muvaffakiyetsiz ev kalmadı. Serencam 6-7 günde 45-50 kat satıldı. Izansız dönme umudu ile 3-4 aylık göz kiralamaları de artıyor. Moskof ve Ukrayna vatandaşları göz satın alma ve kiralamada Lara ve Kundu bölgesini yeğleme ediyor.” Zalim ve Ukrayna vatandaşlarının Antalya’üstelik artık 2+1 ve 1+1 konutları yeğleme ettiğini anlatan Amaç Ziya, “Zat firmamda 22 sayı konut satış sözleşmesi yaptım. Müteahhitlerde muvaffakiyetsiz yapım yok. 1+1 konut fiyatı 1 ila 1,2 milyon ortada, 2+1 bölük 1,7 milyon, 3+1 ofis ise 2-2,2 milyon lira beyninde değişiyor. Fiyatlar çok fırladı”

Konyaaltı ilçesinde faaliyette mevcut Nişan Yüzüğü Emlak firması sahibi Ender Anatca, cidal öncesi bölgede 3 bin liralık olan kiralık ofis fiyatlarının sayı farkı 8-10 bin liraya çıktığını söyledi. Rusya’dan efektif girişi olmadığı için Konyaaltı bölgesinde yabancıya ev satışlarının durduğunu belirten Anatca, Acımasız ve Ukrayna vatandaşları dışındaki yabancı vatandaşlara yapılan bölük satışlarında amme bankalarının tuhaf şekilde müşkül çıkardığını öne sürdü.(Dünya- Fikri Cinokur)

Göz satışlarında artım!

 

Satılık ev fiyatlarındaki çoğalma bitmeme ediyor!

 

Getiri artı basamak talebi patladı

 

 

Share: