Rekor fiyatlar ABD’de konut satışını frenliyor

Ekonomi uzmanları, BENDE’birlikte Tecim Bakanlığı tarafından dün açıklanan basamak satışlarındaki düşüşün nedenleriyle ilgili açıklama yaptı.

BENDE Ticaret Bakanlığı yoluyla dün bildirilen satışlarda dört ay art arda yaşanan düşüşe ilişik veriler, güzeşte hafta April ayında müstakil ocak inşaatı izinlerindeki düşüşün ardından geldi. Daha önce piyasaya çıkan evlerin satışındaki eksilme ise familya talebinde azalma olduğunu ortaya koydu.

bununla birlikte eş piyasasındaki yavaşlamanın rekor düzeyde bağan stoklardan kaynaklandığı sanılıyor. Bu, ekonominin faiz oranlarıyla yeryüzü çok angajmanlı kısmını oluşturuyor. BENDE Minval Bankası’nın (FED) borçlanma maliyetlerini arttırması iç talebi ve enflasyonu frenliyor.

New York’ta mevcut JP Morgan’ın ekonomi uzmanı Daniel Silver, ev piyasasındaki faaliyetlerin faiz oranlarındaki artışla birlikte serencam aylarda degaje şekilde azaldığını bildirdi. Silver, faziletli Ürem oranları satışları baskılarken, erişilebilir stokların sınırlı olması ve aile fiyatlarının faziletli olmasının de faaliyetleri azaltıyor olabileceğini söyledi.

Yeni aile satışları sabık kamer mevsimlik etkilere adapte rakamlara göre yüzde 16,6 azalarak 591 bine indi. Bu 2020 yılının April ayından bu yana yer bağan seviyeye bel ediyor. Mart ayındaki ev satışları daha esbak 763 bin rakamının düzeltilmesiyle 709 bine indi. Satışlar KÖLE’nin kuzeydoğusunda yüzde 5,9; ortabatısında ise yüzdelik 15,1 azaldı. Nüfusun vahim olduğu güneyde yüzde 19,8 ve batıda ise yüzdelik 13,8 düşüş görüldü.

Eskimemiş aile satışlarında bile tenakus

Reuters’ın konuştuğu ekonomistler ESIR’da toplanmış karı satışının yüzde 9,5’ini oluşturan bakir familya satışlarının 750 bin eve düşebileceğini belirtti. Satışlar Nisan ayında yıldan yıla yüzde 26,9 oranında azalmıştı. 2021 yılının Ocak ayında ise 2006’nın sonundan bu yana görülen yeryüzü erdemli düzey olan 993 bine çıkmıştı.

Mortgage para kurumu Freddie Mac’e göre 30 almanak çakılı mortgage oranları 2011 yılının Gücük Ay ayının ardından ilk kez April ayında yüzdelik 5 arttı. 19 Mayıs’la biten haftada bu artım sayı farkı yüzdelik 5,25’e bundan sonra.

FED yöntem repo oranlarını Mart ayından bu yana 75 temel puan arttırdı. FED’mağara Haziran ve Orak Ayı aylarındaki yöntem tespit toplantılarında bu oranı temas seferinde yüzdelik kalık puan arttırması bekleniyor.

Veriler elan ilk piyasada satışa çıkacak evlerin satışının April ayında sonuç iki yılın arz bağan seviyesine inerken bağımsız milletvekili eş mensur izinleri Ekim ayından bu yana yer düşük seviyeye ulaştığını gösteriyor. Müstakil familya inşaatında güven oranı Mayıs ayında son iki yılın az daha en düşük seviyesine geriledi.

Ev piyasasındaki bu genişlik bu çeyrekteki iktisadi büyüme üstünde tartı oluştursa üstelik ekonomistler bu durumun elan alarma bozukluk olmadığı görüşünde.

LPL Finans’ın mebde ekonomisti iktisat Jeffrey Roach, ‘‘Konut piyasası pandemi öncesi dönemi seviyelerine geri döndü, yani Nisan ayındaki bu iri çarpış bir balonun patlaması yerine anlaşılmamalı’’ dedi. (Amerikanın Sesi)

ÇAKER’dahi kullanılmamış konut satışları geriledi

 

Share: