Reisicumhur Erdoğan, “Kastamonu Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu ilçelerine Doğal Gaz Ita Töreni”ne etkin bağlantıyla katıldı: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 14 kamer kabilinden kısa tıpkısı sürede 4 ilçeyi daha natürel gaza kavuşturduklarını belirterek, “Ayrımsız sahne nesep oldu. Abana, Bozkurt, İnebolu ve Cide tabii gaza kavuştu. Zaman sizlerle bu arada bunun mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kastamonu’nun “Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu ilçelerine Gaz Ödeme Töreni”hangi hareketli bağlantıyla katıldı.

İlçelerde tüvana vatandaşlara katıksız gazın kıvrak olmasını dilek fail Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bilindiği kadar geçtiğimiz sene aşırı yağışlardan kıran Günindi Karadeniz bölgemizde kısık sel felaketleri yaşadık. Haberi alır almaz milletimizin yaralarını temizlemek, şehirlerimizi baştan ayağa bağışlamak üzere ululuk kendisine bizzat bakanlarımızın koordinasyonunda tüm kurumlarımızla sahaya indik. Hamdolsun kısa sürede ilçelerimizin altyapılarını büyük ölçüde onardık, insanlarımızın yaralarını sardık. Felaketin ardından sahadaki çalışmaları yerinde elde etmek, eski olsun dileklerimizi alıntılamak için Bozkurt’a bile gelmiştik. Bozkurt’ta bize rapor edilen taleplerin başında gaz geliyordu. Alelacele orada Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza zaruri talimatı verdik. Bakanlığımız, ilgili kurumlarımız ve dağıtım şirketlerimiz, 14 ay kadar güdük tıpkı sürede 4 ilçemizi üstelik doğal gaza kavuşturdu. Bir hayalet mahiyet oldu. Abana, Bozkurt, İnebolu ve Cide tabii gaza kavuştu. Zaman sizlerle beraber bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan belde sizin gözlerinizdeki bahtiyarlık bilesiniz kim bizim da mutluluğumuzdur. Ayrımsız sözü henüz tutmuş olmanın huzuruyla sizlerle bu açılış töreninde beraberiz.”

Erdoğan, ilçelerin katıksız gaza kavuşturulması amacıyla 85 milyon lira yatırımla 75,5 kilometre boru hattı döşendiği bilgisini vererek, “Vatandaşlarımız dahi sağ olsunlar gaz aboneliği hususunda şişman bire bir teveccüh göstererek bu hizmete erbap artık. Imdi Bozkurtlu, Abanalı, Cideli, İnebolulu kardeşlerimiz sadece benzeri düğmeye basarak ısınacak, yemeğini pişirecek, banyosunu yapacak. Kış aylarının berenarı güç geçtiği bu bölgemizde sobayla ısınma ve özge ihtiyaçları gidermenin getirdiği zahmetler, yerini Allah’a şükür tabii gazın temizliğine ve rahatlığına bıraktı.” diye konuştu.

Kastamonu’ya yaptıkları doğal gaz yatırımlarının takkadak bu 4 ilçeyle sadık kalmayacağını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki yıl Yeryüzü, Çatalzeytin ve Araç’a arz bodur zamanda birlikte başka ilçelerimize gaz hatlarını ulaştıracağız. İlçelerimize gidecek faziletkâr basınçlı konveksiyon hattı amacıyla 750 milyon lira maliyetle 300 kilometrelik aynı format oluşturacak, tevzi için bile 245 milyon teklik envestisman yapacağız. Böylelikle Kastamonu’muzun 15 ilçesine 4 yılda 660 kilometrelik doğal gaz hattı döşeyeceğiz. Toplam yatırım tutarı 1 bilyon lirayı bulan bu çalışmalar sonunda Kastamonu’muzun doğal gaza kavuşmayan ilçesi kalmayacak. Hükümete geldiğimizde ülkemizin takkadak 5 şehrinin diyar merkezi ve 57 yerleşme durumunda doğal gaz vardı. Zaman ise Türkiye’nin 81 mülk merkezi ve 669 iskân yerindeki vatandaşımız gaz hizmetinden faydalanıyor. Böylece doğal gaz konforundan faydalanan nüfusun büyüklüğünü 12,5 milyondan 58 milyona çıkardık. Antrparantez 10 milyon vatandaşımız birlikte dilediği devir aboneliğini yaptırarak bu konfordan faydalanabilme imkanına sahiptir.”

(Sürecek)

Share: