Reisicumhur Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı” vizyonuna ilişkin, “Ülkemizin ve medeniyetimizin kamu kazanımları üstünde yükselteceğimiz bu anlayış, kullanılmamış nesillere bırakacağımız bildirme nazik mirasımız olacaktır.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi.

AK Fırka Vukuf ve İletişim Teknolojileri Başkanlığının sabık cuma gerçekleştirdiği Blokzincir İstanbul programında, teknolojinin insanlığın önüne sunduğu fırsatlar ve yol açtığı tehditler üzerine yaptıkları şümullü değerlendirmeyi katılımcılarla paylaştıklarını ifade eden Erdoğan, bire bir bölüm İslam İşbirliği Teşkilatı Istişare Bakanları Toplantısı’nda misafirleri ile alay malay dezenformasyon konusunun gündemde olduğu bu günlerde dünyadaki İslam karşıtlığı ve medyanın bundaki rolünü ele kabul etme fırsatı bulduklarını anlattı.

Erdoğan, aynı devir İstanbul’dahi Arsıulusal Mesai Konfederasyonu Birliği’nin kuruluşu nedeniyle Türkiye’birlikte mevcut sendika temsilcilerini kabul ederek, bu yeni nesiç cihetiyle kendilerini kutladıklarını aktardı.

Malatya’da cumartesi haset dolgun küşat töreni, bilgisizlik buluşması ve sivil cemiyet yemeği ile mahmul ayrımsız aktarılma geçirdiklerini belirten Erdoğan, “Tahminî resmi rakamlarla söylüyorum, 60 bin kişinin katıldığı bu şişko açım töreni epey cümbüş, galeyan doluydu. Havalimanından toplantının yapıldığı alana kadar bu kasırga bizleri dahi heyecanlandırdı.” dedi.

Erteledikleri Diyarbakır programını dahi yaptıklarını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Malatyalı ve Diyarbakırlı bilcümle kardeşlerime, bu ziyaretlerimizin seçkin simultane bize gösterdikleri bağlılık, çalkantı, sevgi üzere şükranlarımı sunuyorum. Diyarbakır’de de gene resmi rakamlarla tabir ediyorum, 70 bin kişinin katıldığı bu şişman açım ve miting çok çok farklı tıpkısı heyecana kurgu olmuştu. Onda da tekrar havaalanından, şişman açılışın yapılacağı meydana kadar gerçekten tıpkı eksantrik çalkantı, tıpkısı apayrı coşku vardı. Bu vesileyle, bölen yıldırı örgütünün zorla kopardığı evlatlarına kavuşmak için savaşım veren külhanbeyi Diyarbakır annelerini yürekten selamlıyorum; kendileriyle birlikte orada musahabe imkanı buldum. İnşallah tıpkısı kasırga ve gayretle önümüzdeki günlerde üstelik metin haddinden fazla programla ülkemize hizmet etmeyi sürdüreceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Cumhuriyet Altını tarihinin yer şişman ev, gelişim yeri ve yer projesinin geçmiş ana atma törenini gerçekleştireceklerini; cuma haset “Türkiye Yüzyılı” müjdesiyle millete duyurdukları kavrayış belgesinin lansman törenini Ankara Ilişkin Spor Salonu’nda yapacaklarını belirtti.

Cumartesi haset mutat 29 Ilk Teşrin programlarının peşi sıra 2023 hedeflerinin bayrak projelerinden Türkiye’nin Otomobili TOGG’u banttan indirme törenine katılacaklarını tamlayan Erdoğan, antrparantez son teşrin ayında Türk Devletleri Teşkilatı Liderler Zirvesi ve G20 Liderler Zirvesi’nin de aralarında olduğu çokça önemli Endonezya Bali’de yapılacak olan bir sıra ancak dışı programının olacağını kaydetti.

“2053 ve 2071 vizyonlarını Türkiye Yüzyılı’nın inşası yolundaki basamaklar yerine görüyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek yıl vasıl olacakları Cumhuriyetin 100. yılına nazik tıpkısı heyecanla, şevkle, coşkuyla hazırlandıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim üzere bu sene dönümü, takkadak kullanılmamış devletimizin ikinci asrının başlangıcını anlatım eden tıpkısı takvim değişikliği olmanın ötesinde manalara sahiptir. İşte bu tatlılıkla, Rum toprakları üstünde akıbet 1000 yılda kurduğumuz üçüncü devletimiz olan Cumhuriyetimizi, siyasi, konuşu, içtimai, diplomatik alanlarda milletçe hayalini kurduğumuz seviyeye çıkartacak atılımın adını ‘Türkiye Yüzyılı’ koyduk. Ülkemizin ve medeniyetimizin tamlık kazanımları üzerinde yükselteceğimiz bu kavrayış, bakir nesillere bırakacağımız arz iri mirasımız olacaktır. Uzunca bir süredir dile getirdiğimiz 2053 ve 2071 vizyonlarını Türkiye Yüzyılı’nın inşası yolundaki basamaklar olarak görüyoruz. De bu atılımı, dünyanın tarihi tahavvül yaşadığı aynı dönemde hayata geçiriyoruz.”

Türkiye’nin içinde bulunduğu sürecin, siyaseti, ekonomisi, sosyal ve kültürel gelişmeleriyle dünyada olup bitenlerden bağımsız milletvekili olmadığını vurgulayan Erdoğan, ” Acun, geçtiğimiz asrın ortalarına akıllıca faşizmin sultasından 30 sene geçmiş üstelik komünizmin hezeyanlarından kurtulmuştu. İnşallah bu dönemde da dünyamız, ışıltılı kavramların ambalajı zarfında önümüze getirilen ve eş fıtratını nakzen onu yeniden felaketin eşiğine sürükleyen sapkın dayatmalardan kurtulacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Her alanda büyüyen, güçlenen, kalkınan, doğruluk ve özgürlüklerini genişleten bir Türkiye üzere çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı hedefimiz, çabucak milletimizin refahını ilerleme, hemen ülkemizi lehçe ve toptan vahim haline getirme gayesi taşımıyor. Bu, tıpkı zamanda inanç, firez, uygarlık köklerimizi de baştan diriltme edeceğimiz tıpkısı atılımın adıdır. Bunun için 85 milyon vatandaşımızın seçme birine seslenerek diyorum kim; elkızı Türkiye Yüzyılı’nı geçtiğimiz 20 yılda hayata geçirdiğimiz el erki ve kalkınma altyapısı üstünde bilcümle gelişigüzel nesir edelim. Elkızı aynı namına, bilgili namına, canlı namına, kardeş namına, hep birlikte Türkiye olarak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’ü, ülkemizin en büyük atılımının başlangıç noktası haline getirelim.” ifadelerini kullandı.

“El Erki ve kalkınma devrimlerimizi birer birer hayata geçirdik”

Reisicumhur Erdoğan, ülkenin çözülmemiş hiçbir meselesini bırakmamak için çıktıkları yolda hangi fedakarlıklarla neler yaptıklarının bildirme mümasil şahidinin milletin kendinden kendisi olacağını ifade etti.

Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tığ bu gayretleri gösterirken kimlerin birlikte ülkeye çıyanlık pahasına eksantrik gündemlerin arkasından gittiğini yer bol milletimiz biliyor. Sınırlarımıza saldıran, şehirlerimizi kana ve ateşe bulamaya çalışan yıldırı örgütlerinden zat milletine zırh doğrultan darbecilere kadar fert ve mal güvenliğimize müteveccih nice tehditle savaşım ettik. Teröristlerin ülkemizi yangın hesabına çevirmeye çalıştıkları günlerden devletin tepelerine binen yumruğundan kaçacak mahbes aradıkları günlere mevrut olmanın huzuru içindeyiz. Milletimizin anne türe ve özgürlüklerini, ülkenin dirimsel çıkarlarını; çöllük hesapları, sinsi niyetleri ve ideolojik saplantıları üzere örseleyen vesayet güçleriyle kavgaya tutuştuk. Partimizi kapatma girişimlerine büyüklüğünde varan bu garip yanlış girişimlerin daha çok akla üstelik gelmeyeceği, demokratik durmuş oturmuşluk seviyesine ulaştık. Cemi umudunu ülkenin ve milletin felaketi üzerine kuran yetersiz siyasetçilerle uğraştık. Ülkemizin bu hususta birlikte adalet ettiği iklime kavuşacağı günlerin ırak olmadığına inanıyoruz. Türkiye’nin siyasi ve kazançlı bağımsızlığını hazmedemeyen emperyalistlerin değişik zevahir ve alandaki oyunlarıyla boğuştuk. Maruz kaldığımız çifte standartları, adsız sansız bariz ambargoları, sinsi abstraksiyon çabalarını fırsata dönüştürerek kişi göbeğimizi kesecek adımlarla herhangi bir alanda gücümüze kısık kattık. Hamdolsun. Ezcümle anlatım etmeye çalıştığımız karışma çabalarının hepsinin bile üstesinden gelerek el erki ve kalkınma devrimlerimizi birer birer hayata geçirdik.

Bugün bile ülkemizin önündeki cemi sorunları çözecek mücadeleyi vermeyi, gayreti göstermeyi sürdürüyoruz. Kökenine, inancına, meşrebine, politik ve içtimai tercihine bakmadan her bir vatandaşımızı layık olduğu haklara, özgürlüklere, bolluk düzeyine, ati güvencesine kavuşturmakta kararlıyız. Vatan topraklarının gelişigüzel karışında bilge kıldığımız huzurun, evolüsyon ve kalkınma iradesinin engellenmesine, umutlarımızın üzerinin gölgelenmesine katiyen irade göstermeyeceğiz. Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla, işçisiyle, memuruyla, sanayicisiyle, çiftçisiyle gelişigüzel kesimden insanımız bizimle olduğu müddetçe Allah’ın izniyle önümüzde duracak, bizi engelleyecek gösterişli tanımıyoruz.”

(sürecek)

Share: