Prostat kanserinden er tedaviyle kurtulabilmek cins

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Akduman, prostat kanserinin makul ve erken dönemde belirleme edilmesi yerinde seçkin kalem tedavisinin türlü olduğunu bildirdi.

Akduman, gazetecilere yaptığı açıklamada, prostatın akciğer kanserinden sonraları kansere vabeste ölümlerde ikinci tam düzlük aldığına dikkati çekti.

Kestanecik kanserinin değme belirti vermeden görülebileceğini anlatan Akduman, “Hastanın temas şikayeti olmuyor ancak bütün erkeklerde görülebilen aynı kanser bu. 50 yaşın üstünde bildirme yoğun gördüğümüz tıpkı amansız hastalık.” dedi.

Akduman, konuyla ilişik farkındalığın oluşturulabilmesi amacıyla bu haftayı “Kestanecik Kanseri Haftası” olarak andıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye genelinde 9 merkezde prostat kanseri tarama programı hazırladık. Bu program kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin dahi süresince bulunduğu özge üniversitelerde de tarama yapılacak. 50 gözyaşı üstündeki eksiksiz erkeklerin, ailede prostat öyküsü varsa 40 yaş üstü birlik erkeklerin prostat kanseri tarama polikliniğine başvurması gerekiyor.”

Kestanecik muayenesinin sonuç derece bayağı olduğunu rapor eden Akduman, haddinden fazla ağrılı işlem olmadığı üzere herkesin biperva yaptırması gerektiğini kaydetti.

“Değişik diyetlerin kanseri önlediğine yönelik tanıt yok”

Erken teşhisin önemine belen fail Akduman, şöyle bitmeme etti:

“Türlü diyetlerin önlediğine yönelik çalışmalar var amma çalışmaların neticesi göstermiş ki şu anda belirleme edilmiş, ispatlanmış temas özdek namevcut. Husus kullanımı önerilmiyor. Haddinden Fazla sayıda ilaçlar, vitaminler var fakat bunların hiçbiri kestanecik kanserini önlemede müdellel tedaviler değil. Bu nedenle erken canlandırma çokça balaban. Rastgele semptomu, şikayeti olmayan kişilerin ahenktar kestanecik muayenesi olması balaban. Tığ birlikte bu çerçevede mecmu halkımıza ücretsiz tarama yapmayı makul gördük.”

Prof. Dr. Akduman, temas 6 erkekten 1’inin kestanecik kanseri riski taşıdığına dikkati çekerek, “seçme ilinek vermediği için sığınmak cins olmadığı için bir tane yapılması müstelzim düzenli kestanecik kontrolüdür. Tınlamalı kestanecik kontrolü yapılan erkeklerin korkmasında hiçbir illet bulunmayan. Akıllıca ve er dönemde belirleme edildiği takdirde seçme cins tedavisi olanaklı.” dedi.

Ayakta hacet yapmanın kestanecik kanserine illet olduğu inanışının falsolu olduğunu dile getiren Akduman, “Ayakta idrar fethetmek, prostat kanserine neden olmadığı kadar inhibütör bir amil birlikte değildir, etkilemez. Bazen ‘Kabak çekirdeği aşındırmak, kestanecik kanserini engeller mi?’ diye niteleyerek soru geliyor. Hakeza bire bir husus bile yok, malumatsız çekirdeğinde natürel östrojenler var. Bu natürel östrojenler Kestanecik Spesifik Antijen’i (PSA) biraz düşürürler amma kanser inhibütör değillerdir.” bilgisini paylaştı.Share: