Prof. Dr. Arıca, “Suyu yeterince ve vaktiyle, akla yatkın bire bir şekilde içmeliyiz”

Prof. Dr. Arıca, “Suyu yeterince ve bir zamanlar, akıllıca ayrımsız şekilde içmeliyiz”

YALOVA – Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, yapılan akıbet araştırmalarda günde arz birkaç 2 litre akarsu içilmesi gerektiği tezinin çürütüldüğünü belirtilerek, “Suyu yeterince ve bir zamanlar, akıllıca aynı şekilde içmeliyiz” dedi.

Prof. Dr. Arıca, alelhusus çocuklarda ve erişkinlerde suyun faydalarını çokça iyi bilindiğini söyledi. Suyun müfit olduğunu kadar dahi fazlasının tıbben zararlı olduğuna dikkati çekici Arıca, “En Üst sâdır yayınlara bakarak 26 farklı ülkeden 5 binden aşkın birey üstünde suyla ilgilendiren icraat yapıldı. Alelhusus suyun hoşnutluk, cinsiyete, yaşadığı bölgeye, günce aktivitesine bakarak ihtiyacın değiştiğine dair bilgiler var.

Bu birlikte bize neyi gösteriyor günde en az 2 litre akarsu üzere tezini çürütüyor. Bu yayına bakarak 1 ile 6 litre beyninde değişen su ihtiyacımız olabilmektedir” diyerek konuştu.

Bir insanın akarsu ihtiyacının yaşı, eşey ve bulunduğu iklim şartlarına bakarak değişkenlik sağlayabileceğini anlatan Arıca, “Hele çokça etkili olduğumuz dönemlerde akarsu ihtiyacımız 2 katına büyüklüğünde çıkabilmektedir. O yüzden sabit 2 litre akarsu için tezi çürütülmüş bulunmaktadır. Suyun aşkın tüketilmesi böbrekte çok aşkın dara olacağı üzere su hücre içinde birikiyor ve vücuttaki sodyum oranını düşürebiliyor ve beyine tıpkı topluluk zararlara ve ödeme nöbet açabiliyor. Bu nedenle suyu yeterince ve vaktiyle, uygun bir şekilde içmeliyiz” açıklamasında bulundu.

Share: