Piyasaları rahatlatan ifa

Çin’mağara sunma nazik yurt şirketi China Evergrande Group, bu hafta sonu süresi dolacak tahvil kupon ödemesini gerçekleştirerek temerrüdün eşiğinden döndü. Bu nitelik, küresel yatırımcıları aylardır çalışır eden bu dramdaki akıbet kocaman gelişmeyi meni ediyor.

Büyüklük destekli Securities Times gazetesinin ‘ilgilendiren kanallara’ dayandırdığı haberine göre, şirket 83,5 milyon dolarlık ödemenin havalesini gerçekleştirdi ve fonlar tahvil sahiplerinin eline Cumartesi gününden önce geçecek. Şirketin anne ifa tarihini kaçırmasının ardından ara kazanç kuponu için 30 günce kanuncu (ödemesiz) süre Cumartesi haset sona eriyordu. Evergrande’den tıpkı dil avcısı bahis karşı istimara yapmaktan kaçındı.

Şirketin temerrüde düşeceğine ilgilendiren çatı aylardır piyasalarda dolaşıyordu ve bu genişlik, sorunun cesaret piyasasındaki nakde sıkışık ayrıksı yurt geliştirme şirketleri arasında yayılması ve bazen hesaplamalara göre ekonominin dörtte birinden daha balaban kısmını oluşturan taşınmazlar piyasasında güvenin azalması endişelerini artırdı.

Dünyanın arz medyun taşınmazlar şirketi Evergrande’nin 300 milyar dolara mümasil borcu bulunuyor.
Borcun büyüklüğü zımnında toptan piyasalar dahi gelişmeleri yakından takip ediyor.
Eylül ayında 83,5 milyon dolarlık benzeri ancak dışı borç ödemesini aksatan ve az içinde dahi 35,9 milyon dolarlık ayrımsız borcu için anlaşmaya revan şirketin hisseleri sabık yıla bakarak yüzdelik 80 oranında ayar kaybetti.

Çin taşınmazlar sektörünün gözü Evergrande’dahi

 

Evergrande sonrası Çin taşınmazlar sektörü yavaşladı

 

Evergrande bugünkü ödemeyi yapabilecek mi?

 

Share: