Pakistan’a arkalama malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola daha çok

Kıran ve Evgin Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, dominant afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan amacıyla kurduğu insanca arkalama köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin çerge ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri dolayısıyla Tarihi Ankara Garı 1. Peron’birlikte, AFAD Başbuğ Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Ağır Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Genel Komutan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’de yaşanan baskın afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların birlikte afetzedelere çabuk bire bir şekilde ulaşmasını murat eden Bozkurt, “Rüya ediyoruz ki trenlerle revan hem arkalama paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem birlikte oba ve battaniye kadar esas insancasına yardım malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların esas ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diye niteleyerek düş ediyoruz.” dedi.

Arkalama trenlerinin koordinasyonunda dört mıntıka belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Sazak, Van ve Kocaeli’nde atılmak için iyilik trenlerimiz yola artık. Geçtiğimiz salı günü Van’bile 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle birlikte Türk milletinin duaları bile Pakistan’a nail olacak.”

“Birlik demiryolcular canla başla çaba göstermektedir”

TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Alçak Altun bile 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insanca yardım malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını ifade ederek, “Az Buçuk sonraları iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar toplam 3 bin 991 kilometre vuzuh intaç edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki müzaheret malzemelerinin gerekseme sahiplerine mümkün olan yer gelişmemiş sürede ulaşması üzere trenin geçtiği güzergahtaki kamu demiryolcular canla başla çaba göstermektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi bile yardımlarda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Trenlerle taşınan kısaca 350 titrem gıda yardımının Pakistan’bile yaşanan besin sorununa cesim oranda katkıda bulunduğunu anlatım fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece elan macerasız atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza havari olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara etkin trenler amacıyla müzaheret hazırlayan vilayet, ilçe ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kargaşa, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Aydın, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa saha alıyor.

Share: