Ordu’da firez mantarı üretimi yaygınlaşıyor

Kargaşa İl Ekincilik ve Orman Müdürü Eksiksizlik Yılmayan, 2015 yılında biricik mevcut mantar hastalığı istihsal tesisinin, yapılan icraat neticesinde 2023 yılında 31’e yükseldiğini belirterek, “Toplam 4 bin 400 metrekare olan üretim alanlarımız yıllık 440 ton hars mantarı üretim kapasitesine sahiptir” dedi.

Kalabalık’da yalan üretimi üzerine yapılan çalışmalar ve destekler müspet sonuç verdi. İl genelinde 2015 yılında bir tane istiridye mantarı tesisi bulunurken, akıbet yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde mantar istihsal tesisi sayısı 31’e ulaştı.

Konu için açıklamalarda mevcut İl Ekincilik ve Orman Müdürü Kemal Yılmayan, nişane çeşitliliğini tezyit etmek üzere değişik alanlarda çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Bu çalışmaların içerisinde, mantar hastalığı yetiştiriciliğini geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya yönelik projelerin uyguladığını kaydeden Yılmaz, “İlimizde 2015 yılında biricik istiridye mantarı tesisi bulunurken, bakanlığımızca sunulan desteklemeler ve devlet müdürlüğümüz yoluyla yapılan icraat neticesinde zaman fiktif ile İlimizde 100 metrekare ve üstünde istihsal alanına sahip 31 kesim ekin mantarı üretim tesisimiz mevcuttur. Bunlardan 10 tanesi beyaz zehir şapkalı mantar, 21 tanesi istiridye mantarı tesisidir. Toplam 4 bin 400 metrekare olan istihsal alanlarımız almanak 440 ton kültür mantarı istihsal kapasitesine sahiptir” dedi.

Kültür mantarının, Kalaba amacıyla akla yatkın benzeri yapıt olduğunu vurgulayan İl Müdürü Yılmaz, ” Karadeniz’de araziler haddinden fazla modüler ve parseller küçüktür. Bundan periferi kıtipiyoz istihsal alanlarında gerçekleştirilebilen mantar hastalığı yetiştiriciliği ilimiz üzere haddinden fazla uygundur. Benzeri zamanda kültür mantarı ünite alanda efdal getirisi olan aynı üründür. “İlimizde mantar hastalığı üretimini yaygınlaştırmak ve üreticilerimizin gelişen yıpranmamış teknolojiden yetik olmalarını keşfetmek amacıyla kurslar düzenlemekteyiz. Bu çerçevede mülk müdürlüğümüz tarafından 2017-2022 yıllarında 13 periyot halinde ‘hars mantarı yetiştiriciliği’ kursu düzenlenmiş, toplanmış 413 hayat kuramsal ve kullanışlı adına mantar hastalığı yetiştiriciliği üstüne bilgilendirilmiştir. İlimizde firez mantarı yetiştiriciliğinin üretiminin artırılması amacıyla yapılan çalışmalarımız devam edecektir” ifadelerine düzlük verdi. – KALABALIK

Share: