Okullarda sem taraması başladı

Okullarda sem taraması başladı

3 öğrenciye erken tanılama koyularak sema cihazı takıldı

SAMSUN – Samsun’dahi 2021-2022 döneminde 1. sınıfa revan 14 bin 716 öğrencinin sema taraması yapıldı. Bu tarama sonucunda 865 çocuğun hastaneye sevki yapılarak bunlardan 3’ünün tedavilerine başlandı. Bakir eğitim bilimi-tedrisat döneminde ise İl Keyif Müdürlüğü ekipleri ekol ekol dolaşarak sem taraması yapıyor.

Samsun İl Keyif Müdürlüğü ekipleri aracılığıyla okullardaki öğrencilerin esenlik tarama testleri yapılıyor. Kulak testinden, ayn testine, diş testinden, genel sağlık taramasına kadar birçok testin yapıldığı programlar erken tanılama açısından önem kazanıyor. Bu çerçevede 2022- 2023 yetişek tedris döneminde okula kullanılmamış başlayan minik öğrencilere işitme testi yapılmaya başlandı. İl Keyif Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ulvi Oruç hedeflerinin kullanılmamış dönemde 18 bin 171 çocuğa aksetmek olduğunu söyledi.

2021 – 2022 yetişek öğretim döneminde okullarda 14 bin 716 çocuğun yapılarak 865 öğrenci hastanede mufassal namına tedavi edildi. Bu öğrencilerin 3’ünün ise erken dönemde tanı koyularak sema cihazı takıldı.

“3 öğrencimiz sem aletlerini alarak meslek hayatlarına devam ettiler”

Yapılan icraat hakkında hikmet veren Başmuallim Oruç, “2008 yılından beri kullanılmamış doğanlarla millî sem programlarımız yapılmaktaydı. 2015 yılında bile İlkokul 1.sınıftaki çocuklarımız için sem tarama testlerine başlandı. Bu programlar 81 İl’e tıpkısı zamanda yapılmaktadır. Samsun kendisine ta sema tarama testlerimizi geçen yıl okullarımızda yapmıştık. Covid ‘den kıran biraz geri bırakmak zorunda kalmıştık amma gine değene sene bunları yapmayı başardık. Kestirmece olarak ulaşmamız müstelzim 18 bin 170 civarında öğrencimiz vardı. Biz bunların yüzdelik 99’una ulaştık. Ulaştıklarımızın içerisinden de tarama testi yapabildiğimiz 15 bin civarında çocuğumuz vardı. Bunların 865 tanesini hastaneye irsal ettik. İçlerinden 3 öğrencimiz sema aletlerini alarak ekol hayatlarına devam ettiler. İşitme problemi kullanılmamış doğan çocuklardan ekol çağında ki çocuklarımıza büyüklüğünde bir nice münasebetsiz yönden keder tıpkı şekilde etkilemekte. Bizlerde bakir doğan ve daha büyük yaşlarda kim çocuklarımıza bu sema tarama testlerini yaparak, erken teşhiste yatmak ve yetişek tedris hayatında ağırlık çekmemesi açısından elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Share: