Okçulukta kasıt Avrupa şampiyonluğuna vurmak

Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaloğlu, 13-18 Küçük Ay tarihlerinde Samsun’birlikte düzenlenecek Okçuluk Mağaza Avrupa Şampiyonası’nda milli takım namına birinciliği hedeflediklerini söyledi.

Topaloğlu, AA muhabirine, 2023 yılının önce uluslararası turnuvasının, Samsun’dahi şubat ayında yapılacak Okçuluk Mağaza Avrupa Şampiyonası olduğunu belirtti.

Şampiyonaya sunma dolgunca şekilde hazırlanacaklarını dile getiren Topaoğlu, “Salon Avrupa Şampiyonası’na 28 ülkeden yaklaşık 300 sportmen katılacak. Bu bökelik üzere milli bando seçmelerimiz tekrar Samsun’dahi gerçekleşecek. Hedefimiz, seçkin antlaşma olduğu kabilinden Okçuluk Mağaza Avrupa Şampiyonası’nda dahi ülkemizi sunu gani şekilde izhar etmek ve yarışmaları topluluk namına bir numara bitirmek.” dedi.

Samsun’daki okçuluk salonunun Avrupa standartlarında olduğunu vurgulayan Topaloğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üste Avrupa’üstelik olmayan bir salona sahibiz. Samsun’de 10 günde federasyon olarak birkaç turnuva yapacağız. 6-13 Gücük Ay tarihlerinde milli takımımızın kampı olacak. Sonrasında 13-18 Küçük Ay tarihlerinde Avrupa Şampiyonası gerçekleşecek. Bütün Samsunluları Avrupa Şampiyonası’nda tribünlere milli takımımızı desteklemeye davet ediyorum. Samsun’da okçuluğun çokça vahim boyutlara ulaştığını bile görüyoruz.”

“Sporcu sayımız her güzeşte periyot artıyor”

Topaloğlu, Türk okçuluğunun altyapısının gelişmesine şişman önem verdiklerine belen ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk okçuluğunun gelişmesinde ve sporcu sayısının artmasında Mete Gazoz’un olimpiyat zer madalyasının çok balaban önemi var amma esas nedenimiz, 2013 yılında başlattığımız projedir. Mete Gazoz da elhak o projenin içinden hamiş bir sporcumuzdur. O projede gençlere, yani altyapıya verdiğimiz derece, bugün okçuluğu bu duruma getirmiştir. İlgiden çokça memnunuz ve mutluyuz. Sporcu sayımız ve pakt sayımız değme geçen periyot artıyor. Bunlar memnuniyet vericidir. Elbette burada federasyonumuzun gençlere yönelik çalışmaları, Bilgisizlik ve Spor Bakanlığımızın federasyonumuza verdiği destek haddinden fazla kebir etkenler. Bakanımıza de şükranlarımızı sunuyoruz. Onların bu balaban desteğine cevap vermeye çalışıyoruz. Türk okçuluğunu eksiksiz dünyada bildirme bol şekilde külah etmenin çalışmaları içerisindeyiz.”

2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nın serencam kota yarışması Türkiye’de

Türkiye’nin okçuluktaki başarılarının bitmeme edeceğinin altını çizen Topaloğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye, okçuluk adına dünya markası çoktan oldu. Bunun yeryüzü güzelce örneği, Mete Gazoz’un olimpiyat şampiyonluğu ve ondan önce Türkiye’de düzenlediğimiz uluslararası yarışmalardır. Türkiye, dünyada okçuluk anlamında etkili ülkelerin başında, hatta en başında dirimlik. Akıbet yerine Antalya’birlikte Acun Okçuluk Federasyonunun umumi heyet toplantıları yapıldı. Bu toplantılar sonucunda 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nın akıbet kota yarışmasının Antalya’bile yapılmasına değişmeyen verildi. Bu, bizim açımızdan çokça kısık başarıdır. Zira o yarışmaya eksiksiz ülkeler talipti, hep yarışmayı organize etmek amacıyla sıraya girmişti ama bizler yaptığımız kulis çalışmasıyla yarışmayı Türkiye’ye, Antalya’ya almayı başardık. Bu birlikte Türk okçuluğunun dünyadaki yerini ve saygınlığını gösteren sunu ferah başarıdır.”

Share: