Öğrencilere icar tavsiyesi: ‘Sözleşmeye özellik yazdırın’

Eğitimin yüz yüze yapılacağı kararının alınmasının peşi sıra darülfünun öğrencileri okullarının bulunduğu şehirlerde ev ve sınırlı arayışına başladı.
Öğrenciler üzere, hem mütezayit icar fiyatları nedeniyle hem üstelik baştan engin eğitime geçilir mi endişesi ile sülale bulmak zorlaştı. Aile arayan öğrencileri Bitiren Referans Merkezi Fahri Başkanı Okumuş Ağaoğlu barışma yaparken ekstra ayrımsız yön eklenmesi üzerine uyardı.

‘Bu maddeyi sözleşmeye koyarlarsa mahkemeye dahil gitmeye lüzum kalmaz’

Kültürlü Ağaoğlu “Kanunda 138. özellik var. Yani bu maddeyi koymasa birlikte mektepli, okullar kapanırsa derhal kayıtlı namına aile sahibine ‘Ben öğrenci yerine oturduğum evinizde çıktı oturmamın anlamı kalmadı zira okullar kapandı’ diyerek mukayyet bire bir brifing yapıp metrukiyet edeceğini bildirirse yeniden öğrenciden ilave kira isteyemez ama bu maddeyi sözleşmeye koyarlarsa mahkemeye dahil gitmeye gerek kalmadan kolay köyüne dönüp bu kiradan da kurtulabilir” diye niteleyerek konuştu.

‘Bu konu konulursa öğrencinin lehine olacaktır’

Bitiren Referans Merkezi Ahbaplık Komisyonu Başkanı Emekli Hakim avukat İzzet Doğan bile “Kiracı kira süresi dolmadan konuttan çıkarsa bunun sonucuna eğilmek zorundadır amma oraya ‘yurt veya okul kapandığı ant, kira sözleşmesi nakız edilecektir’ maddesi konulduğunda bu kiracının öğrencinin lehine olacaktır. Ittifak yapılırken, bu konulan yön müstecir lehine bire bir maddedir, ev sahibi o maddeyi kullanamaz, tekrar da müstecir bu hakka ehil olduğunu belirtmekte fayda var” dedi.

‘Familya sahipleri tarafından çoğunlukla bu temenni inatçı karşılandı’

Konut ve proje uzmanı emlak danışmanı Okumuş Mermer ise, “Sözleşmeye yön ekletmek talip öğrenciler oldu. Aile sahipleri eliyle çoğunlukla bu talep kontra karşılandı. Eklemek istedikleri yön şöyle pandemi yerinde sözleşmenin feshi ile ilgilendiren bire bir yön ekletmek istediler ama burada üstelik karı sahipleri bilahare yaşayacakları aynı zarardan dolayı çoğu emanet damarı bozuk baktı. Sözleşmeye bu maddeyi ekletemediği amacıyla evi kiralamaktan vazgeçen öğrenciler oldu” şeklinde konuştu.

Kiralık sülale arayanlar özen! Dolandırıcıların tuzağına düşmeyin

 

 

Kiralık daire krizi Anadolu’yu birlikte vurdu

 

Share: