Ocak ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı koruyucu ve inhibitör hizmetleri SOHEP ile iyileştirecek

Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, Içtimai Hizmetlere Erişimin Artırılması Projesi (SOHEP) ile bala, karı, yaşlı, mânialı, arızi ve uluslararası esirgeme altındaki bireylerin nitelikli içtimai hizmetlere erişiminin artırılması, dezavantajlı kişilere müteveccih koruyucu ve engelleyici hizmetlerin iyileştirilmesi amaçlanıyor.

AA muhabirinin Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından edindiği bilgiye bakarak, vekillik ve AKARSU Türkiye Delegasyonu iş birliğinde “Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Müzaheret Programı” kapsamında, 17 Mesafe 2020’de Eş ve Cemiyet Hizmetleri Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda planlı ve bütçesi DENIZ eliyle aracısız hibe yöntemiyle karşılanan SOHEP başlatıldı.

Uluslararası himaye altındaki bireylerin beraberinde yavru, avrat, sakat ve yaşlıların bile kalifiye toplumsal hizmetlere erişiminin artırılmasının amaçlandığı proje kapsamında Hatay, İzmir, Sazak, Antalya, Adana, Balıkesir, Düzce, İstanbul, Kırıkkale, Osmaniye ve Aydın’üstelik toplanmış 16 Toplumsal Bakım Merkezi (SHM) açıldı.

Proje çerçevesinde gelecek dönemde hizmetlerin iyileştirilmesi üzere SHM’lerde görev düz 3 bin personele terbiye verilmesi planlanıyor.

Gündüz Bakım Merkezlerinde “Beceri Stüdyoları” kuruluyor

Çocuklara müteveccih hizmetlere erişimi tasarruf etmek amacıyla Yavru Siper Birimleri ve SHM’lerin bulunmadığı iskân alanlarında devingen bakım araçlarıyla işler planlı projede 75 Bala Siper Biriminin de yenilenmesi hedefleniyor.

Bakanlık aracılığıyla, SOHEP kapsamında yaşlıların toplumsal ilişkilerini zenginleştirerek yaşam kalitelerini tasarruf etmek ve bakıma gerekseme duyan yaşlılara ruz bakım hizmeti sunulması amacıyla Mersin Ağacı’dahi “Nehari Bakım ve Deli Dolu Hayat Merkezi” açıldı. Adana, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’dahi tıpkısı hizmeti verecek 5 merkezin açılması için icraat sürüyor.

Gündüz Hizmet Merkezlerinin tamamında bulunan ve eskimemiş becerilerin geliştirilmesi için birlikte “Ustalık Stüdyoları” kuruluyor. Merkezlerde yaşlılara günce hizmet hizmetleri, danışma, dayanışma ve iyileştirme hizmetleri sunuluyor. Bu merkezlerle yaşlıların ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine akıllıca hizmetlere kaliteli ve ücretsiz adına erişmeleri hedefleniyor.

Yine söz konusu proje kapsamında, kadınların konuşu, ruhsal, hukuki ve sosyal olarak güçlendirilmesi amacıyla bakım veren bütün 150 Eş Misafirhane ve Gayret Önleme ve İzleme Merkezinin yenilenmesi planlanıyor.

Ayrıca, çarpışma, yıldırı mağdurları ve ailelerin travmalarının azaltılması amacıyla yararlanıcılara farkındalık ve bilinçlendirme eğitimleri kapsamında, Eş Yetişek Programı ile Temel Hayat Becerileri Eğitimleri de verilecek.

Share: