New York ofislerine çifte zılgıt

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Manhattan’ın genişlik iri ticari mülk sahiplerinden SL Green Realty’nin bire bir yöneticisi, yatırımcılarla yakın zamanda yaptığı bir görüşmede New York’un şube piyasasında toparlanmaya yeşil kandil yandığını söyledi. Fakat iki trend bu garip ayrımsız nikbinlik amacıyla elan er olduğunu gösteriyor. State Street, Manhattan’ın şimdiden canlı olan ofis piyasasına yıpranmamış devrederek kiralık ilanları veren serencam iştirak oldu.

Wall Street Journal’ın haberine göre elan geçmiş Peloton ve Macy’s kabil kurumsallar üstelik ellerinden gayrimenkul tarh için analog hamleler gerçekleştirdi. JPMorgan CEO’su Jamie Dimon üstelik ofise dönem üstüne oldukça ısrarcı olan adlar ortada. Ancak JPMorgan mümasil zamanda New York ofisinden 65 bin metre karelik yazıhane alanını kiraya vereceğini açıkladı.

Şirketlerin kira sözleşmelerinde mufassal yıllar bulunuyorsa, devrederek kiraya yüklemek emlak maliyetlerini büzdürmek için müfit ayrımsız nöbet mümkün. Bu trend ise şehrin taşınmazlar sahipleri amacıyla kötü haber. Çünkü para sahiplerinin karşısına rakip olarak zat kiracıları çıkıyor. Manhattan’birlikte devrederek kiralık alanlar için kiralar, Colliers verilerine bakarak aracısız isticar fiyatlarından %27 oranında henüz düşük.

Pandeminin başlangıcından bu yana devren kiralık olan metre dördül miktarındaki nema, taşınmazlar sahipleri eliyle kiraya sunulan alanların konusunda imdi. Temmuz ayının böylece, kiracılar eliyle devren kiraya verilen mülkler New York’un mecmu şube alanının %23’ünü oluşturuyordu. Yazın önceki aylarında ise bu sunu tükeniyor kabil görünüyordu. Fakat temmuz ayında iri şirketlerin piyasalara dönmesiyle durum değişti ve devren kiralık büro alanı pandemi sonrasının bildirme erdemli seviyesine imdi.

Bu trend New York’un mülk sahiplerinin kiracılarından temenni edebileceği kira miktarı üzerinde birlikte takı oluşturuyor. Bu şartlar altında SL Green ve rakiplerinden Empire State Realty Trust üzere şirketlerin tamamen toparlanma göstermesi zorlaşıyor. Herhangi Bir iki şirketin üstelik hisseleri pandemi öncesi seviyelerinin yaklaşık beşte bire bir oranında altında muamele görüyor. Fakat bu yılın ilk dönemlerinde yatırımcılar New York ekonomisiyle ait nikbinlik kazandığı günlerde, iri aynı ralli görülmüştü.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak küresel bir afiyet krizi olmadan da Manhattan’ın bölüm piyasası yer dahası tehdidiyle karşı karşıya olacaktı. 2022 ila 2024 yılları beyninde şehrin var olan ofis binalarına kullanılmamış binalar eklenecek ve düz tahminî 232 bin metre dördül artacak. Bu nicelik ise 1980’lerin sonundan bu yana üç yıllık tıpkısı süreç ortamında tanıdık yeryüzü faziletli artış olacak. Yıpranmamış mensur edilmiş ofislerin kiraya verilmesi oldukça görgüsüz. Kurumsal kiracılar modern ve enerjiyi etkin kullanan binalara yöneliyor ve bu şekilde karbon hedeflerine ulaşmaları kolaylaşıyor.

Tıpkı zamanda çalışanları ofise dönmeye kandırma etme üzerine da yıpranmamış binalar henüz aktif oluyor. SL Green mail zamanda, teşrinievvel ayında açılacak olan bakir binasının şimdiden %90 oranında kiralandığını söyledi. Ancak kira kontratı biten gayrimenkul sahiplerinin, yıpranmamış müstecir bulması cılız olamaz. State Street gibi şirketlerden mevrut arz akışı yavaşlamadan, New York’un büro sahipleri amacıyla yeryüzü biberli dönemin geride kaldığını hikâyelemek amacıyla er.

MEMLUK’üstelik muntazır hane satışları yükseldi

 

Piyasaların merakla beklendiği Jackson Hole’da düşün ayrılıkları

 

Londra’bile aile ahzetmek amacıyla akıllıca antlaşma mı?

 

Share: