Nazır Izdıraplı:  YADES’in kapsamını genişleterek 6 projeye henüz bindi vereceğiz

AİLE ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Deniz Yanık, “Nemli Destek Programı’nın (YADES) kapsamını uzun uzadıya Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Osmaniye illerinden 6 projeye henüz bindi vereceğiz. Bakir projeler amacıyla 3 milyon TL ana aktarımı yapacağız. Böylecene belediyeler yoluyla yürütülecek 61 YADES projesine aktardığımız soy tutarı toplamda 39 milyona ulaşacak” dedi.

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Kederli, ‘1 Ilk Teşrin Dünya Yaşlılar Haset’ nedeniyle kayıtlı izah yaptı. Icra Vekili Üzüntülü, Türk toplumunda yaşlıların yerinin ayrı olduğunu vurguladı. Türk familya yapısında yaşlılara büyük değer verildiğini belirten Üzüntülü, yaşlıların evvel ile bugün beyninde güreşçi köprüsü kurduğuna işaret etti. Bakan Izdıraplı, “Familya bağlarımızın ve toplumsal değerlerimizin korunmasında, yaşlılarımızın çokça şişman rolü olduğunun farkındayız. Tığ de yaşlılarımızın toplumsal hanay bağlarının güçlendirilmesi ve torunlar arası dayanışmanın desteklenmesi için çalışmalarımızı yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YADES KAPSAMINDA 111 BİN YAŞLIYA BINDI VERİLDİ’Hizmete ihtiyaç duyan yaşlılara yaşadıkları mekanlarda gerekli bakım ve desteklerin sunulması için hayata geçirilen YADES ile ilgilendiren bilgi veren Nazır Kederli, şunları söyledi: “YADES’i 65 gözyaşı üstü vatandaşlarımızın korunması, desteklenmesi, evde bakımlarının yapılması ve psikososyal destek sağlanması için 2016’dan bu yana yürütüyoruz. Yaşlılarımızın yaşamlarını kişi evlerinde, ailelerinin beraberinde sürdürebilmeleri amacıyla yerel yönetimlerin ‘Evde Hizmet’ ve ‘Gündüz Hizmet Hizmetleri’ projelerini destekliyoruz. Yaşlanma üzerine farkındalık yaratmayı amaçlayan YADES projelerine maddi destek sağlıyoruz. Bu doğrultuda bugüne kadar 31 belediyeye, 55 YADES projesi üzere toplam 36 milyon TL finansman desteği sağladık. 76 bin 497 hanede, 111 bin 559 yaşlımıza ulaşarak evde hizmet, psikososyal bindi ve kültürel cıvıltı hizmetleri sunduk. YADES’in kapsamını uzun uzadıya; Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Osmaniye illerinden 6 projeye henüz destek vereceğiz. Bakir yürütülecek projeler üzere 3 milyon TL hakikat aktarımı yapacağız. Böylece belediyeler vasıtasıyla yürütülecek 61 YADES projesine aktardığımız nesep tutarı, toplamda 39 milyona ulaşacak.”BAKANLIKTAN AÇIKLAMA Ocak ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya bakarak ise, Vekillik yoluyla 2016’dan bu yana Sakarya, Kayseri, Trabzon, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Antalya, Gaziantep, Malatya, Kalaba, Samsun, Kocaeli, Diyarbakır, Erzurum, Balıkesir, Konya, Mardin, Adıyaman, Dert, Bingöl, Hakkari, Rize, Isparta, Osmaniye, Niğde, Van, Bayburt, İstanbul ve Yozgat kalkışmak için 28 ildeki 31 belediyenin YADES projeleri destekleniyor. HUZUREVLERİNDE YAŞLILAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

1 Teşrinievvel Acun Yaşlılar Haset dolayısıyla huzurevlerinde yaşlıların tınlamalı zaman geçirerek maneviyat depolamaları amacıyla hafta boyunca etkinlikler düzenlenecek. Bu kapsamda İstanbul Etiler Yaşlılar Yurdu’nde 30 Eylül’de Ağır Bingöl konseri düzenlenecek. Nazır Çokluk Acılı birlikte huzurevi sakinleriyle konseri izleyecek. Çamlıca Prof. Dr. Fahrettin Bonkör- Nilüfer Gökay Huzurevi Yaşlı Hizmet ve Iyileştirme Merkezi sakinleriyle 1 Ekim’dahi aynı araya gelecek olan Bakan Acılı, 5 Ilk Teşrin’birlikte dahi Ankara Seyranbağları Yaşlılar Yurdu Buğulu Bakım ve Iyileştirme Merkezi sakinleriyle buluşacak. Programda Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği vasıtasıyla, Kore gazileri Selçuk Fidegül ve Büyük Cengiz Türkoğul’a ‘Barış Madalyası’ ikram edilecek. Nezaret ve Turkcell iş birliği ile huzurevlerinde bakım altında mevcut yaşlıların dijital okuryazarlığını yükseltmek amacıyla planlı ‘Dijital Ilkbahar Projesi’ kapsamında ise Kükremek Izdıraplı’ın katılımıyla 6 Teşrinievvel’de Osmaniye Gönülden Yaşlılar Yurdu’nde ‘Dijital Ilkbahar Odası’nın açılışı gerçekleştirilecek. Nazır Kederli, 7 Ilk Teşrin’üstelik Mersin’da Nehari Hizmet ve Aktif Yaşam Merkezi’nin açılışını yapacak.

Share: