Nazır Bilim Adamı: “Minimal ücretin istihdama menfi aynı etkisi yok”

Emek ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilimci, minimum ücret artışlarının istihdam kaybına posta açıp açmadığı yönündeki soruya, “Sene sonu itibariyle de yıl süresince değerlendirildiğinde de asgari ücretin istihdama olumsuz aynı etkisi namevcut. Bu bizim çalışmalarımızda ortaya sâdır aynı şeydi. Amma geçtiğimiz sene Nobel Ödüllü iktisatçılar bunu bilimsel adına dahi ortaya koydular” cevabını verdi.

Nazır Bilimci, Afyonkarahisar’bile gerçekleştirilen programı çerçevesinde gazetecilerin soruları üzerine açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin ‘asgari ücretlere mevrut zamlar istihdamı elbette etkiliyor’ sorusu üzerine Vekil Âlim, “Seçkin minimal ecir düzenlemesi yapıldığı zaman gündeme mevrut madde şudur; istihdam kaybına kez araç. Ben mesleksel adına da biliyorsunuz himmet ekonomisi hocasıyım. Bizim muhtelif dönemleri sevap politikalarını oranlamak üzere seçili dönemleri incelemiştim. Asgari ücretin bizim artırdığımız kabilinden muhtemelen bire bir töz artışa karşılama ettiği dönemlerde çok gelişmemiş süre istihdamdaki artım duruyor. Fakat haddinden fazla birkaç hisse senedi durumunda amiyane işletmelerde işçi çıkarmaları da oluyor. Ama sene içerisinde üçüncü aydan itibaren istihdam artışı bitmeme ediyor. O çıkaranlar da gene dümbelek istihdam gerçekleştirmek amacıyla uğraşıyorlar. Yıl sonu itibariyle üstelik sene zarfında değerlendirildiğinde da minimal ücretin istihdama aksi tıpkı etkisi yok. Bu bizim çalışmalarımızda ortaya çıkan bir şeydi. Ama geçtiğimiz yıl Nobel Ödüllü iktisatçılar bunu ilmî olarak de ortaya koydular. Temel ecir artışlarının istihdam kaybına posta açmadığı şeklinde tezleriyle Nobel Ödülü aldılar” diye niteleyerek konuştu.

“Komisyon üyelerine karşın böyle tıpkısı izah yapmam akilane değil”

Açıklamasında, yıl başında yapılması planlanan asgari ücret zammıyla ait soruya da cevap vererek, “Temmuz’birlikte yaptığımız düzenlemede biliyorsunuz iş verenlere 100 liralık bindi verdik. O eke benzeri destekti. Tabi şu anda minimal sevap komisyonunun toplantısı gerçekleşmedi, elan başlamadı. Minimum Ecir Tespit Komisyonu Başkanı benim amma komite üyelerine rağmen böyle bire bir açıklama yapmam akıllıcasına değil. Bunu alay malay kararlaştırıyoruz. Etik olanaksız onun üzere gerekseme duyduğumuz antlaşma onları yaparız” ifadelerini kullandı. – AFYONKARAHİSAR

Share: