NATO Umumi Sekreteri Stoltenberg: “Türkiye ve Cumhur Reisi Erdoğan’ı tahıl anlaşmasını kolaylaştırdıkları için ölçüm ediyorum”

– NATO Umumi Sekreteri Stoltenberg: “Türkiye ve Cumhur Reisi Erdoğan’ı hububat anlaşmasını kolaylaştırdıkları üzere takdir ediyorum”

BRÜKSEL – NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Parlamenterler Asamblesi’nin 68. Almanak Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye ve Reisicumhur Erdoğan’ı tahıl anlaşmasını kolaylaştırdıkları üzere ölçüm ediyorum. Bu haddinden fazla önemliydi” dedi.

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başkenti Madrid’bile geçtiğimiz Cuma Namazı haset başlayan NATO Parlamenterler Asamblesi’nin almanak toplantısında koca açıklamalarda bulundu. Rusya ile Ukrayna beyninde devam fail savaşla ilişkin mütekellim Stoltenberg, Rusya’nın Gücük Ay ayında başlattığı saldırılarla büyük benzeri hata yaptığını söyledi. Rusya’nın, Ukrayna’nın cesaretini, NATO ve müttefiklerinin ise birliğini hafife aldığını tamlayan Stoltenberg, “Rusya, Ukrayna’yı birkaç dönme ortamında yenilgiye uğratacağını düşündü. Ancak, Rusya 9 aydır depresyon ile karşı karşıya. Ukraynalılar, karışma edilen topraklarını alelhusus Herson bölgesini idraksiz almaya devam ediyor. Bu durumda kesinlikle Ukrayna’ya etraflı vadede destek olmaya aylamak zorundayız. Bunun bedellerinin olduğunu biliyorum. Ülkelerimizdeki insanlar yaşam maliyetlerinde yaşanan krizle karşı karşıya. Antrparantez, enerji ve gıda fiyatları üstelik artıyor. Ancak, NATO’nun ödediği bedeller parayla ölçülebilir. Ukraynalılar ise bu bedeli kanları ile ödüyor. Eğer Putin’in kazanmasına müsaade verirsek, hepimiz haddinden fazla daha büyük bedeller öderiz. Dünyadaki otoriteli rejimler, kaba güç ile istediklerini alabileceklerini zannederler” dedi.

Yeni bağımlılıkların oluşmaması üstüne titiz olunma çağrısında kâin Stoltenberg, Çin’e karşı da dikkatli akım edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Çin’in, ciddi altyapıları, hazırlık zincirini ve heybetli endüstriyel sektörleri elinde bulundurduğu vurgulayan Stoltenberg, “Otoriter rejimlere, asayiş açıklarımızdan intifa ve bizleri sabotaj şansı veremeyiz” açıklamasında bulundu.

“Boğaz’dan güzeşte hububat gemilerini gördüm.”

İstanbul’dahi 22 Temmuz’da Rusya ve Ukrayna arasında Mürekkep Milletler ve Türkiye arabuluculuğunda imzalanan tahıl anlaşmasının 120 periyot henüz uzatılmasına ilişik kararda Türkiye’nin oylumlu rolünden bahseden Stoltenberg, “Türkiye ve Reisicumhur Erdoğan’ı tahıl anlaşmasını kolaylaştırdıkları amacıyla takdir ediyorum. İstanbul’dayken Boğaz’dan geçen tahıl gemilerini gördüm. Bu, gıda fiyatları ve alelhusus dünyadaki çorak ülkeler üzere az çok cesim. Hububat anlaşmasının çokça oylumlu olduğu kanıtlamıştır ve bunun devamlılığı sağlanmalıdır. Ayrıca, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan vasıtasıyla yapılması kolaylaştırılan cidal esiri takası üstelik elbette müttefiklerimizce memnuniyetle karşılanmıştır. Ancak biliyorsunuz kim, İstanbul’daki mesajım ile bugün burada verdiğim tema aynıdır” sözlerine düz verdi.

“İsveç ve Finlandiya teröre alın mücadele etmek amacıyla garanti seçmek zorunda”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilişik üstelik konuşan Stoltenberg, Finladiya, İsveç ve Türkiye arasında imzalanan üçgen muhtırayı hatırlattı. Andıç çerçevesinde iki ülkenin NATO’ya üyelik aşamasında müsaade sürecine gelindiğinden bahseden Stoltenberg, “Finlandiya ile İsveç, NATO ve Türkiye ile ince dönemde partnerlik açmak ve teröre karşı dövüşmek üzere garanti uydurmak zorunda. Finladiya ve İsveç, Türkiye ile andıran işbirliği içerisinde teröre cebin gelecekte dahi çalışmalarını sürdürecek. Biliyorsunuz kim, tek NATO ülkesi yıldırı saldırılarından Türkiye büyüklüğünde kötü çekmedi. Birkaç gün önce İstanbul’de katı aynı terör saldırısı yaşanmıştı. Müttefiklerde ve özellikle Türkiye’da verilen duygusal kayıpları, terörün acımasızlığı hatırlatıyor” ifadelerini kullandı.

Share: