Müttehit Amme-İş Samsun Yazıhane: “Yüzdelik 30 Oranı Kahve Parası Dağıtır Kabilinden Amme Çalışanlarına Muştu Namına Sunulmuştur”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Birleşik Kamu-İş Sendikası Samsun Bölüm Başkanı Haysiyet Ruz, “Yüzde 30 oranı bahşiş dağıtır kabil kamu çalışanlarına muştu yerine sunulmuştur. Yandaş sendikalar temas hangi büyüklüğünde talih şartlarını ve hesaplı krizi görmezden gelip seçkin toplu ittifak döneminde amme çalışanlarını masada sattığı üzere bugün gene yapılış amaçlarına göre akıntı ederek verilen bu bahşişi ayakta alkışlamıştır. Kamu çalışanları ve emekliler namına; mevki şartlarına ve konuşu krize bakılmaksızın açıklayan yoksulluk artışını akseptans etmiyoruz” dedi.

Bir Kamu-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Onur Zaman, Bağımsız Milletvekili Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) iş kolu olan Mecmu Eğitimciler Sendikası’nın (TEÇ-SEN) üyelerinin dahi katılımıyla Değer Anıtı uğrunda geçmiş akşam ezanı yapılan basın açıklamasında konuştu.

Açıklamada, “Asgari ücrete yapılan artış sonrası averaj memur maaşlarına baktığımızda, asgari ücret ile memur maaşlarının az daha eşitlendiğini görmekteyiz. 2010 yılında minimum sevap 576 TL iken, ortalama vazifeli maaşı minimum ücretin 3 katıydı. Günümüzde ise eskimemiş açıklanan minimal ücret ile ortalama görevli maaşları fiyat seviyeye mevrut, emeklilerin ücretleri ise asgari ücretin üstelik altında kalmıştır” denildi.

Onur Çağ ezcümle şöyle konuştu:

“2002 yılında sunma bağan emekli aylığı asgari ücretin 53 Türk lirası üzerindeyken, yapılan sonuç zamlarla alay malay asgari ecir en bağan emekli aylığının 3 bin Türk lirası konusunda çıkmıştır. Dava minimum ücretin haddinden fazla artırılması değil, kamu çalışanları ve emeklilerinin ücretlerinin komik ve acınacak artışlara maruz kalmasıdır. Cumhurbaşkanı’nın önce yüzde 25 namına açıkladığı sonradan danışıklı tıpkısı şekilde yandaş sendikanın talebiymiş kadar ilkin lokalize yüzdelik 30 oranı bahşiş dağıtır kabilinden kamu çalışanlarına müjde namına sunulmuştur. Taraftar sendikalar temas hangi büyüklüğünde ülke şartlarını ve konuşu krizi görmezden gelip herhangi bir dolgun sözleşme döneminde kamu çalışanlarını masada sattığı kadar bugün yine yapı amaçlarına bakarak hareket ederek sunulan bu bahşişi ayakta alkışlamıştır. Kamu çalışanları ve emekliler adına; devlet şartlarına ve konuşu krize bakılmaksızın açıklanan yoksulluk artışını kabul etmiyoruz. Kamu çalışanlarının görüşleri ve talepleri dinlenmeden sınırlı kapılar ardında sunulan bahşişleri akseptans etmiyoruz. Kamu çalışanlarının ve emeklilerinin maaşları alışılmadık dönemden geçtiğimiz bu süreçteki artma oranları açılan yarayı derinleştirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Kamu çalışanları ve emeklilerin maaşları mecmu kamu sendikalarının talepleri doğrultusunda baştan belirlenmelidir. Amme Konfederasyonları platformu kendisine; kamu çalışanlarının arz düşük maaşının yoksulluk sınırı olan 26 bin 124 liraya yükseltilerek enflasyon oranının de seçkin ay seyyanen maaşlara yansıtılmasını talep ediyoruz. Kamu emekçileri bağan emekli maaşlarına mahküm edilmekte, emekli olmamıza karşın ölene kadar harıldamak zorunda bırakılmaktayız. Emekli olduğumuz ahit maaşlarımızdan yapılan yüksek kesintilerle maaşlarımızın yarısından fazlası elimizden alınarak bizler açlığa mahküm edilmekteyiz. En düşük amme emekçisi maaşı ise minimum ücrete eşitlenerek seçkin kamer para şişkinliği farkı seyyanen eklenmeli ve emekli olduğumuz zamanki hanay standartlarımızı kaybetmemek hesabına emekli olduğumuz zamanki maaşlarımıza andıran ayrımsız maaş rica etmekteyiz.”

Share: