Muş haberi! Katre Projesi kapsamında 40 darülfünun öğrencisi, Muş’u görüşme etti

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Felç Projesi” kapsamında 40 ilden Muş’a gelen 40 fahri darülfünun öğrencisi, Korkut ilçesini müzakere etti.

Programları kapsamında ilçedeki Kubbe Yunus Emre Leyli Toprak Ortaokulu’na mevrut üniversite öğrencileri, düzenlenen etkinliklerde kendilerinden yaşça gerçekten öğrencilere tecrübelerini aktardı.

Şanlıurfa’dan gelen proje eğitmeni ve koordinatörü Fatma Çiçek, AA muhabirine, projenin amacının ayrımlı illerden değişik renkleri bire bir araya getirerek kültürel kaynaşmayı ve gönüllülük bilincini nail olmak olduğunu söyledi

Proje kapsamında forma ve karye okullarında etkinlikler düzenlediklerini tamlayan Çiçek, şunları kaydetti:

“Birçok karye okulunu müzakere ettik, çocuklarla tıpkısı araya geldik. Tecezzi sürecine geldiğimizde duygun anlar yaşıyoruz. Çocuklarla ayrımsız arada olmaktan bahtiyarlık duyuyoruz. 10 dolaşma boyunca fahri arkadaşlarımızla alay malay çokça fena hâlde faaliyetler gerçekleştirdik. Proje kapsamında şehit aileleri ile çok sayıda esnafı birlikte konuşma ederek kısaca 5 bin yaşama ile buluştuk, kültürel kaynaşmayı sağladık.”

Muş Gençlik Merkezinde memur İrfan Batır ise kente mevrut gönüllü darülfünun öğrencileriyle bir nice yeri müzakere ettiklerini anlattı.

Hatay’dan gelen gönüllü Ayşegül Asker Topdemir da Muş’ta 10 dönüş süresince güzel devir geçirdiklerini bildirerek, “Amacımız unutulan gelenek ve göreneklerimizi yine hatırlatmak, bunları gine yaşatmaktır. Birçok kişiye ulaştık, yaşamlarına dokunduk. Bundan esenlik alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: