Muğlalı taraftarın hayali on paralık gitmediği 1350 kilometre uzaktaki Trabzonspor’un maçını bağlı olmak

Muğla’nın Reze ilçesinde hayat dolu 65 yaşındaki Trabzonspor taraftarı İsmail Bozyer’in hayali, hiç gitmediği 1350 kilometre uzaktaki kentte bordo-mavili takımın maçını izlemek.

Denizova Mahallesi’nde diri Bozyer, ilk defa askerde gördüğü televizyonda izlediği Trabzonspor’a dilek verdi.

Askerden döndükten bilahare evlenen ve eşini birlikte Trabzonsporlu işleyen Bozyer, oğlunun adını dahi Şenol Devir koydu.

Bozyer, bu yaşına büyüklüğünde elden Ankara, Zonguldak, Bursa, kadar illere gidebildi. Trabzon’a on paralık gidemeyen Bozyer, Muğla’de Trabzonlu bire bir hisse senedi insanının daveti ile bordo mavili takımın çöz vadi maçına gideceği günü iple çekiyor.

Bozyer, AA muhabirine, askere gideceği dönemde köylerinde elektrik olmadığını, ülkede yaşananları radyodan izleme ettiklerini anlattı.

Babasının köy bekçisi olduğunu kendisinin ve kardeşlerinin yevmiyeli işlerde çalıştıklarını belirten Bozyer, 1977’nin Temmuz ayında Zonguldak Devrek’e askere gittiğini söyledi.

Bozyer, Beycuma Kurnaz Karakolu’nda görevlendirildiğini rapor ederek, “Oranın doğacak gelenlerinden tıpkısı gönül karakola televizyon dürü etti. Ego askere giderken köyümüzde hareketlilik yoktu. O zamanlar radyo dinliyordum. Ama herhangi bir topluluk tutmuyordum. Askerde televizyonda izledikten sonradan Trabzonsporlu oldum. O günden bugüne, ölünceye büyüklüğünde Trabzonsporluyum.” dedi.

O dönemde Trabzonspor’birlikte tek yabancı topçu olmadığına, herhangi bir oyuncunun Türk olduğuna dikkati çeken Bozyer, Şenol Çağ’in o zamanalar çokça angın olduğunu dile getirdi.

“Torunlarım koca olursa isimlerini Muhafız, Ogün, Gökdeniz koyacağım”

Bozyer, Ruz’in kalede panter kabil olduğunu savunarak, şöyle bitmeme etti:

“O çağ ‘Oğlum olursa adını Şenol koyacağım. Eksantrik oğullarım de olursa Goril, Ogün, İskender ve Gökdeniz koyacağım’ dedim. İlk çocuğum kız oldu, ismini Hümeyra koydum. İkinci çocuğum bile kız oldu, ismini Seval koydum. Üçüncü çocuğum dahi kız oldu, ismini Sibel koydum. Dördüncü çocuğum ayvaz oldu. Çokça sevindim. ‘Aha Şenol Ruz dünyaya geldi’ dedim. Apayrı çocuk yapmadım. Hanım birlikte çocuklarım de Trabzonsporlu. Ama evlendikten sonraları füru bando değiştirmiş tür. Kızlarım evlendi. Onlardan üstelik iki kız torunum var. Oğlum evlendi boşandı. Oğlum esasen evlenir, torunlarım dahi evlenir ve çocukları koca olursa isimlerini Kollayıcı, Ogün, Gökdeniz koyacağım.”

“Trabzonspor maçı izlemeden bu dünyadan gitmeyeceğim”

Bozyer, Muğla’daki Trabzonlu benzeri hareket insanın kendisine Trabzonspor forması bağış ettiğini ve maça götürmeye küçümseme verdiğini anlattı.

Uçaktan korktuğunu tamlayan Bozyer, “O bile beni arabayla götüreceğini söyledi. On Paralık Trabzon’a gitmedim. Trabzonspor maçı izlemeden bu dünyadan gitmeyeceğim.” dedi.

Bozyer, Trabzonspor’un şampiyonluk şansını bu mevsim yüzde 60 adına gördüğünü, takımda güzeşte seneki havanın olmadığını anlatım etti.

Evinin duvarında hemen yer kıymetlilerinin fotoğraflarının yer aldığına vurgu özne Bozyer, “Duvarda annemin, babamın, hanımın, cuma namazı kılarken ölüm eden kayınpederimin, kızlarımın, torunlarımın ve oğlumun fotoğrafları var. Bir dahi Trabzonspor forması asık. Yer kıymetlim bunlar.” ifadelerini kullandı.

Bozyer’in eşi 61 yaşındaki Sultan Bozyer birlikte bordo mavili takımın maçlarını bu arada izlediklerini ve Trabzonspor’u çokça sevdiğini söyledi.Share: