Miryokefalon Savaşı’nın Denizli’de yapıldığı iddiasına ilgili çalıştay düzenlendi

Rum Selçuklu Sultanı 2. Kılıç Arslan ile Bizans İmparatoru 1. Manuil ortada 17 Ilkgüz 1176’dahi gerçekleşen ve Rum’nun Türk yurdu olmasında iri önem haiz Miryokefalon Savaşı’nın Denizli’nin Çivril ilçesi sınırlarında yapıldığı iddiasını araştıran vukuf insanları, çalıştayda buluştu.

Çivril Belediyesi sülale sahipliğinde planlı çalıştayda marifet insanları, savaşın kaza sınırlarında yapıldığına dair araştırmalarını paylaştı.

Pamukkale Üniversitesi Talim Gündüz Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Yusuf Tığ, çalıştayda, savaşın yapıldığı düzlük konusunun ayrıntılı zamandır akademik camiada tartışıldığını söyledi.

Savaşın 6 hakikat eserde geçtiğini anlatım eden Tığ, şöyle konuştu:

“Bunların içinde sunma serbest hikmet veren Niketas’ın (12. yüzyılda yaşamış Bizanslı müverrih) yazıları. Bizim tarihçilerin özen etmesi müstelzim konu, o dönemin ulaşım şartlarını, orduların kuruluş yapısını ve orduların günce reviş mesafesini tartmak zorundayız. Bu cins çalışmaları açmak üzere hele arazi çalışması boşaltmak gerekiyor. Bizim savaşın meydana geldiğini argüman ettiğimiz alanlar Çivril ile Sandıklı beyninde uzanan zehir. Zımnında biz 2002 yılından beri bölgede çalışıyoruz.”

Tığ, ilçede 3 kalenin bulunduğunu ve kaynaklarda geçen isimlerin ilçeyi işaret ettiğini söyledi.

“Çanakkale ve Malazgirt büyüklüğünde kebir tıpkı fenomen”

İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Aşure Ayı Kesik birlikte 3 yıldır ilçede düz araştırmaları yaptığını belirtti.

Miryokefalon Savaşı’na ilişik talebelik yıllarından bu yana say yürüttüğünü aktaran Tortu, “Tığ 2017’ye kadar seçkin eser yapmadık. Yapabilirdik yapmadık. Sebebi haddinden fazla yalınlık. Haddinden Fazla tartışmalı benzeri husus. Biz kısaca 1 asırdır bu konuyu tartışmışız. Biz savaşın yerini tartışmaktan savaşın önemini, sonuçlarını ve bize kattığı değerleri, zaferi benzeri küçümseme havasında kutlamayı neredeyse ihmal etmişiz. Gördüğümüz sonuç bu. Bu, yurt satında kutlanması müstelzim balaban bire bir galebe.” dedi.

Anadolu tarihini, vatanı ve ülkenin tarihini yakından ilişkin ayrımsız yengi olduğunu ve icraat sırasında birçok delile ulaştıklarını anlatım fail Çökelek, “Bu çekişme, Çanakkale ve Malazgirt kadar majör bire bir tarihi olaydır. Bunların ati nesillere aktarılması bile çok önemlidir. Belki birlikte en ciddi nokta bu. Savaşın nerede olduğu konusunda benim kitabımda verdiğim karar Çivril’dahi olduğu savaşın, Çivril ve çevresinde yaşandığı.” diyerek konuştu.

Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural da zaferin 876’ncı yılını kutladıklarını söyledi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclisi ile Çivril Belediyesi Meclisi’nde alınan kararlarla 17 Eylül’ün “Miryokefalon Zaferi Tebrik Kartı Haset” yerine kararlaştırıldığını hatırlatan Vural, “Miryokefalon Küçük Asya’nun tapusunun alındığı benzeri galibiyet. Malazgirt Zaferi Türk-İslam tarihi üzere ne büyüklüğünde önemliyse Miryokefalon Zaferi’nin birlikte o büyüklüğünde büyük olduğunu düşünüyoruz. Bu kutlamaların coşkusunun artarak devam etmesini ve önümüzdeki yıllarda hep devletimizin protokolünün de katılımıyla ilçemizde yapılmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: