Milyonların beklediği EYT üzere Icra Vekili Vedat Bilgin’den çarpıcı sözler: Deminden açıklamanın bu anlamda acelesi yok

Emek ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilim Adamı, “2023’e Akla Yatkın Şehir Buluşmaları” kapsamında Afyonkarahisar’a geldi. Bakan Bilim Adamı, kentteki bire bir otelde düzenlenen basın toplantısında, Bartın’birlikte yaşanan eroin kazasına yönelik araştırmalar karşı bilgelik verdi.

EROIN FACİASIYLA İLGİLİ KONUŞTU

Eroin faciası sorumlularının bulunacağını tamlayan Nazır Bilim Adamı, “Bu ülkede yazık yapanın, kusuru olanın evet dahi kavisli yapanın yanına kar kalmadığını ortaya koymamız lazım. Bu bizim sorumluluğumuz. Bu konuda cumhuriyet altını savcılarını Doğruluk Bakanımız görevlendirmiştir. Muhtelif düzeylerde soruşturmalar bitmeme ediyor. Tığ de aksiyon müfettişleri ve iş sağlığı uzmanlarından oturmuş ayrımsız heyeti uzun uzadıya bölgeye gönderdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda söylediği açıktır. Fenomen hep yönleriyle ortaya çıkarılmalıdır ve çıkarılacaktır. Buna inanıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“OCAKTAN SONRA UYGULAMAYA SOKULACAK”

EYT çalışmalarına değinen Vekil Bilim Adamı, şöyle konuştu: “Televizyonlarda sık sık ‘işte şunlar birlikte girecek, bunlar birlikte çıkacak’ öyle ayrımsız şey yok. 99 öncesi biliyorsunuz, yaşla ilişkin aynı sorun var. O sorunu biz çözüyoruz ve önümüzde biricik aynı menent var. Bir Tane tıpkı yöntem var henüz elhak. Onun hesapları yapıyoruz. Çok sayıda âdem var durum edeceğiniz kadar. Onların durumlarını, mesai dönüş sayılarını, yıllarını, vesaire toplumsal güvenlikteki esenlik sigortası primlerini gözden geçirip genişlik akıllıca, sunma etraflıca çözümlemeyi yapacağız. Açıklık aldık amma demincek açıklamayacağım. ‘Niye deminden açıklamıyorsunuz’ diyenler var. hele çalışmamız bitmedi. İkincisi, adım adım açıklıyoruz. Elhak açıklasak birlikte ocaktan sonralari uygulamaya sokulacak. Demincek açıklamanın bu anlamda acelesi yok. Sözleşmeli personel, arızi işçiler, başka sorunları açıklayacağız. Ara ayının önce haftasında düzentileme biter bitmez üstelik meclise vukuf ettireceğiz.”

“GEÇİCİ İŞÇİLER BİR ÇEŞIT GEÇMEYEN SAV HALİNE GELDİ, ONU DE ÇÖZECEĞİZ”

Kamuda muhtelif kadrolarda çalışan sözleşmeli personele yönelik mesai sürdürdüklerini dile getiren Nazır Bilim Adamı, “Çalışmayı kişiselleştirmek üzereyiz. Bu kamer içerisinde kamuoyuyla paylaşacağımızı açıkladık. Arızi işçiler sorunumuz var. Arızi işçiler, bire bir çeşit geçmeyen, süreklilik sunu eden sav haline gelmiş. Onu bile çözeceğiz. Çokça konuşulan, bir nice insanın birlikte nikbet ettiği EYT meselesi var. Onu çözeceğiz. Türkiye pek ekonomik şerait içerisinde çalışanlarını kontra resim karşısında koruyacak toplumsal siyasa uygulamalarıyla topluma vacip desteği mizan yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Share: