Milli Eğitim Bakanlığı 2022’de atılan adımları içeren videoteyp klip hazırladı

Milli Yetişek Bakanlığı (MEB) 2022’da eğitim alanında atık adımları bire bir video klipte ayrımsız araya getirdi.

Bakanlığın sosyal medya hesapları üzerinden videoteyp görümsetme, “Bizimki bu ülkenin evlatlarına satı tıpkısı emeğin, azmin hikayesi. 2022’üstelik bu hedefle onlarca projeyi hayata geçirdik. ‘Türkiye Yüzyılı’nı mensur edecek çocuklarımızı kapsayıcı, kıymet, kalifiye eğitimle yarınlara henüz işlek hazırlayacağız.” ifadeleriyle paylaşıldı.

“5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 99’a ulaştı”

söz konusu video klipte, meslek öncesi eğitimde 5 yaştaki okullaşma oranının yüzdelik 99’a, evvel ve ortaokulda okullaşma oranının yüzde 99’un üzerine, ortaöğretimde okullaşma oranının ise yüzde 95’e çıkarıldığı ve 160 milyon apotr asıl kitabının öğrencilerle buluşturulduğuna ilgili bilgiler meydan aldı.

Klipte antrparantez, “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi kapsamında yekpare okullarda kitabevi kurulduğu ve buralardaki bütün tezkere sayısının 110 milyona ulaştığı bildirildi.

Karye okullarının “Köy Hayat Merkezleri” adı altında yeniden faaliyete geçirildiğinin dahi anımsatıldığı videoda, 2021’de mesleki yetişek içerisinde 159 bin olan kalfa ve çırak sayısının 2022’dahi 1 milyon 200 bine ulaştığı bilgisi verildi.

Meslek lisesi istihsal gelirlerinin, 2021’e bakarak yüzdelik 176 artarak 2 milyar liraya ulaştığına dikkati çekilen klipte, bu liselerde geliştirilen 8 bin 300 ürünün tescilinin alınarak 162 ürünün de ticarileştirildiği bildirildi.

Klipte antrparantez, öğretmenliğin “kariyer iz” haline getirildiği, Eğitim Bilişim Zehir (EBA), Öğretmen Bilişim Zıkkım (ÖBA), Hoca Bindi Sistemi (ÖDS) üzere platformlarla dijitalleşmenin merkeze alındığına dikkati çekildi.

Öğrencilerin haddinden fazla yönlü gelişimini yemlemek için 375 bakir “Fen ve Sanat Merkezi” kurulduğuna aksan yapılan videoteyp klipte, bu merkezlerden 86 bin öğrencinin yetişek aldığı bilgisi dahi paylaşıldı.

Share: