Milli Defans Bakanı Akar ile Macar mevkidaşı Szalay-Bobrovniczky’dan ortak matbuat açıklaması

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna’daki gelişmelere ilişik, tıpkı an önce ateşkesin sağlanması ile kötüleşen insanca durumun ve cari kanın durdurulmasının cesim olduğunu bildirdi.

Akar ve Macaristan Defans Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky, görüşmelerin arkası sıra kuma matbuat açıklaması yaptı.

“Kızıl dostum” diye niteleyerek hitap ettiği Macaristan Savunma Bakanı Szalay-Bobrovniczky’i Ankara’dahi ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti rapor ederek sözlerine başlayan Akar, sonuç adım eli nimetli, özden, kalburüstü görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Görüşmelerde düet, lehçe ve NATO ile ilişkin konulara ilişik düşünce alışverişinde bulunduklarını dile getiren Akaret, Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki çalışmalarına ilgili de hikmet verdiklerini aktardı.

Türkiye ve Macaristan’ın Avrupa-Atlantik çerçevesinde NATO’ya katkılarını da ele aldıklarını anlatan Akaret, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ilkin Ukrayna atılmak üzere tüm komşularımızın arazi bütünlüğüne, egemenliğine, emir haklarına saygılı olduğumuzu ayrımsız sefer henüz burada doğrulama ettik. Bir an önceki ateşkesin sağlanması ve kötüleşen insancasına durumun ve cari kanın durdurulmasının önemini ifade ettik. Kızıl dostum Szalay-Bobrovniczky bile Türkiye’nin lüzumlu hububat koridoru ile global gıda krizinin çözümü gerekse köle değişimindeki katkılarından kıran teşekkürlerini anlatım ettiler.”

Akar, henüz eski anlaşmalara ekleyerek bugünkü görüşmelerin böylecene Türkiye ve Macaristan ortada Askeri Söve Anlaşması’nın imzalandığını belirterek, “Bu anlaşmayla ile gelişigüzel düet ilişkilerimizin elan dahi şümullü olacağını ve artacağını değerlendiriyoruz.” dedi.

Görüşmede savunma sanayi alanında iş birliği konularının üstelik ele alındığını dile getiren Akar, “Defans sanayi konusunda Türkiye ve Macaristan’ın potansiyeline ilişik çapraz düşün alışverişinde bulunduk. Birçok alanda gizil teşrikimesai imkanımız olduğunu gördük. Bunları bile değerlendirmekte kararlıyız.” diyerek konuştu.

Akar, Türkiye ve Macaristan arasındaki uzun yıllara raci dostluk ve ortak değerlere dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Birinci Acun Savaşı sırasında Çanakkale’da Türk askerleri ile birlikte mevcut Macar askerleri anısına yapılan tıpkı anıtın birlikte kızıl dostumla birlikte erte açılışını yapacağız. Bu anıt, tendürüst nesillere Türk-Macar ilişkilerinin geçmişini göstermesi itibarıyla temelli bire bir öncü yerine mevcudiyetini sürdürecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile olumlu ilişkileri kapsamında çizilen çerçevede bizler birlikte zat çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Tığ birlikte bugünkü görüşmelerimiz sırasında birçok konuda eş düşüncelere cemaat olduğumuzu memnuniyetle görme ettik. Önümüzdeki dönemde ilişkilerimizin haddinden fazla daha ilerleyeceğine inanıyorum.”

2024 yılının “Yüz yıllık hukuk ve iş birliği” teması ile Türk-Macar Hars Yılı” olarak kutlanacağını vurgulayan Akaret, bunun ikili ilişkilerin henüz bile gelişmesine vahim katkılar sağlayacağına inancını dile getirdi.

Macaristan Savunma Bakanı

Macaristan Defans Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky bile Nazır Akaret’a gösterdiği “istekle ocak sahipliği” amacıyla teşekkürname ederek açıklamalarına başladı.

“Türkiye ve Macaristan önemli kuma” diyen Szalay-Bobrovniczky, bunun yansımalarının askeri ve savunmanın birlikte gayrı alanlarda da görüldüğünü belirtti.

İki mutluluk arasındaki dip düzey ilişkilerin son aşama kibritçi, güvene dayalı ve gani düzeyde olduğunu vurgulayan Szalay-Bobrovniczky, “Hem askeri hem savunma alanında güvene müstenit ilişkilerimizi elan de pekitmek üzere ziyarette bulundum.” dedi.

Nazır Akar ile görüşmeleri sırasında önemli konulara değindiklerini ifade fail Szalay-Bobrovniczky, şöyle konuştu:

“Tabiatıyla ki çarpışma (Ukrayna-Rusya) ile ilgili konuştuk. Her iki ülkenin dahi bu konudaki görüşü bellidir. Biz barışın tarafındayız. Biz temas defasında vurguladığımız kabil, derhal mütareke ve sulh görüşmelerinin başlamasını motivasyon ediyoruz. Türk dostlarımız ile bu konularda hemfikiriz. Ayrıca barışın sağlanması için yaptıkları tavassut çalışmaları amacıyla kendilerini ölçüm ediyoruz. Bu coşkunluk durumu ile ait Türkiye bile insani yardımda bulunmaktadır. Tığ birlikte Macaristan yerine tarihimizin en balaban insani müzaheret kampanyasını yapmaktayız.”

Görüşmede, Batı Balkanlar’ın istikrarı konusunda bile oydaş olduklarının görüldüğünü belirten Szalay-Bobrovniczky, “Günindi Balkanlar’ın istikrarını haddinden fazla kocaman buluyoruz.” dedi.

Türkiye’nin terörle mücadelesini aksan işleyen Szalay-Bobrovniczky, “Hem Macaristan hem üstelik Türkiye NATO üyeliğine bağlıdır.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye ve Macaristan beyninde Askeri Söve Anlaşması’na imza attıklarını de belirten Szalay-Bobrovniczky, “Bunun için Sayın Vekil’a teşekkür emreylemek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Macaristan’ın 2017’den itibaren tarihinin yer balaban askeri geliştirme çalışmalarını yaptığını dile getiren Szalay-Bobrovniczky, “Bu çerçevede ordumuzu çağdaş, NATO’ya uyumlu ekipmanlarla donatmaktayız. Tığ bu konuda Türk savunma sanayisine güveniyoruz.” dedi.

Türkiye aracılığıyla üretilen 10 Ejder Yalman zırhlı aracının teslimatının yapıldığını, 40 zırhlının elan teyit edileceğini bildiren Szalay-Bobrovniczky, “Türk defans sanayisi ile farklı konularda birlikte gelişim birliğimizi henüz birlikte geliştirmeyi dilek ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Szalay-Bobrovniczky, Türkiye ve Macaristan arasında detaylı yıllara dayanan düet ilişkilere vurgu yaparak, iki mevki arasındaki diplomatik ilişkilerin yüzüncü yılının 2024’te kutlanacağını da söyledi.

Share: