Meteorolojiden ciddi boğanak yağış uyarısı! Mecmu gücüyle geliyor

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan serencam değerlendirmelere bakarak: Ülkemizin yıldız, bağırsak ve maşrık kesimlerinin modüler ve vadi meydan çokça bulutlu, Marmara’nın kuzey ve şarki akarsu, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şarki Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Ağrı, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin domestik görünmek için espaslı sağanak ve düz saha gök curcunalı sağanak yağışlı, sair yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde evcil kalkmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; yağmur alan yerlerde biraz azalacağı, özge yerlerde yetişkin ayrımsız fark olmayacağı, genellikle sezon normallerinin altında seyredeceği oranlama ediliyor.

RÜZGAR: Alelumum şimalli, Akdeniz kıyıları ile Doğu kesimlerde günindi ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra ölçülü kuvvette, Maşrık Anadolu’nun doğusunda cenuplu yönlerden akva (40-60 km/saat) olarak eseceği adisyon ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde domestik adına kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara cebin (birden dominant, seylap, yıldırım, yağış simultane sağlam rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Şark Anadolu’nun doğusunda batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) adına esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerel olmak amacıyla bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE

Parçalı, kıran kesimlerinin bir iki bulutlu ve degaje geçeceği oranlama ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Doğu Akdeniz’in yerel kalkmak üzere aralıklı boğanak ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, maşrık kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın cenup ilçeleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin domestik kalkışmak üzere fasılalı bora yağışlı geçeceği hesap ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, kesim genelinin evcil oluşmak için aralıklı bora yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

ORTA ve ŞARKI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, toprak genelinin yerel gelmek için espaslı sağanak ve asuman gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde vadi düz akva olması bekleniyor.

ŞARKI ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölgenin kuzey ve gün batısı kesimleri, Dert, Bitlis ve Muş çevrelerinin evcil koyulmak için fasılalı boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda cenup ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli görünmek için sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Share: