Mercan Balığı Kanyonu gelişigüzel mevsimde doğa tutkunları üzere cazibe alanı oluyor

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde güz renkleriyle güzelliğini zait Mercan Kanyonu ve çevresi, natür tutkunlarının rotasındaki kebir uğraklardan biri oluyor.

Tabiat harikası göl, yer, plato ve şelalelerin bulunduğu 1500 rakımlı Ovacık, değme mevsim ev içi ve güçlükle dışından turistler üzere hava alanı.

İlçeye 10 kilometre uzaklıktaki Beşevler köyü civarında meydan alan Mercan Balığı Kanyonu da sonbaharın gelişiyle güzelliğine gösteriş kattı.

Yaprakları hazandide ağaçların ortada, vadi altından çıkan suların aktığı kanyon, günün belirli zamanlarında belde toprak ve ilçelerden doğaseverleri ağırlıyor.

Kanyonda sevinçli vakit geçiriyorlar

Kanyondaki metrelerce yükseklikteki kayalar arasından sabık ziyaretçiler, gezinti esnasında foto çekip, su kıyısında piknik yapıyor.

Sakinlik ve sakinlik sunan kanyon, yabani hayvanat ile çeşitli kuş türlerine birlikte hayat alanı sağlıyor.

Doğasever Maksat Çağ, AA muhabirine çocukluğundan beri doğayla bağırsak içe koridor geçirdiğini belirterek, mekân il ve ilçelere geziler düzenlediğini, Ovacık’ın el değmemiş alanlarıyla bire bir çekicilik alanı olduğunu dile getirdi.

“Kanyon ve çevresinde nitelik cümbüşü yaşanıyor”

İlçedeki Mercan Kanyonu’nun haddinden fazla güzelce aynı vadi olduğunu belirten Ruz, şöyle konuştu:

“Kanyonun tıpkısı tarafında orman başka birlikte ise kahverenginin tonlarına topluluk kayalıklar bulunuyor. Kanyon içerisinde cari akarsuyun etrafı bir nice renge bürülü. Sonbahar olması zımnında birlikte dar boğaz ve çevresinde ilim cümbüşü yaşanıyor. Meşe ağaçları, kavaklar, yeşeren otlar ve çiçek açan vargitler doğaya görk katıyor. Gezerken çokça bahtiyar oldum ve güzel fotoğraflar çektim.”

Tabiat tutkunu Büyük Hıdır Çelik, ilk defa gördüğü Mercan Balığı Kanyonu’na hayran kaldığını anlattı.

Kanyonda natür renklerinin rastgele tonuyla karşılaştığını söyleyen Polat, “Doğayla bağırsak içe olduğum zamanlar kendimi henüz mebzul hissediyorum ve stresten uzaklaşıyorum. Kanyondaki gezimiz sırasında bile ormanlık alanda bozayı, atmaca ve altın delice kabilinden kuş türlerini gördük.” diyerek konuştu.

Share: