MEMLUK hane piyasası resesyonda

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Seçme şeyi özetleyen cümleyle elde etmek sunma iyisi: BENDE hane piyasası resesyonda. 2011 yılında başlayan yükseliş döngüsünün zaman itibariyle akıbet bulduğunu tercüman olmak bölük piyasasına dair verilerin üstelik kanıtladığı bire bir kapsam. Olur bundan sonra göz piyasasını neler bekliyor?

Fortune’dan Lance Lambert’ın haberine göre, ÇAKER’da Haziran kocaoğlan verileri mutlak familya inşaatı sayısının 982 bin kendisine gerçekleştiğini söylüyor. Bu ölçü 2022 yılı Gücük Ay kocaoğlanndan bu yana yüzde 19 ve yıllık bazda ise yüzde 16 düşüş anlamına geliyor. Bu durum yaslı ayrımsız düşüşe meni etmese birlikte inşaatçıların kesintiye gittiğini göstermesi itibarıyla düşündürücü. Tarihî namına bakıldığında da göz piyasasında işlemler kontra gitmeye başladığında kamu olarak bu gerçekleşir: İnşaatçıların birbirleriyle rakiplik ettiği kâin aile sayısı artmaya başladığında, inşaatçılar yatırımlarında kesintiye gitmeye başlar.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, KÖLE merkezli John Burns Real Estate Consulting Araştırma Başkanı Rick Palacios Jr. “Piyasadaki çalkantı geride kaldı. Seçme bölük piyasasında olduğu kabil KÖLE göz piyasasında üstelik efdal fiyatlandırmaların aynı bölümü ferasetsiz verilmeye başladı” diyor.

Yeni familya inşaatı sayısı süratle düşüyor

Satın alınabilir mevcut eş sayısındaki artışın çıktı de sürmesi bekleniyor. Bu ebat yeni aile inşaatı sayısını çabucacık düşürecek. Basamak piyasasından bu sakinlik aynı eksantrik deyişle daralan tıpkısı konut piyasası anlamına geliyor. Daralan aynı piyasanın üstelik sunu azından bölgesel bazda fiyatları dun çekilmesi haddinden fazla beklenen görünüyor.

Palacios, hoşur bile bugüne büyüklüğünde berenarı ısıdam ve hareketli olan birçok pazarın hem 2023 yılı hem de 2024 yılı için eşit indirimlerine girdiğini söylüyor. Buna Phoenix, Nashville, West Palm Beach, Las Vegas ve Austin üzere az çok enerjik pazarları bile karışma eden Palacios, Boise kabilinden bazı bölgelerde ise karı fiyatlarının Mesafe ayından itibaren yıllık bazda negatife da düşebileceğini belirtiyor.

İnşaat şirketleri şimdiden hele gâh bölgelerde eskimemiş göz yapmamaya karar vermiş durumda. Bu format hele kâh bölgelerde konut piyasasında bir inhitat anlamına gelebilr.

Palacios’a göre yapım şirketleri şimdiden alelhusus ara sıra bölgelerde yeni bölük yapmamaya karar vermiş durumdalar. Palacaios, bunun bile hele ara sıra bölgelerde ev piyasasında aynı iniş anlamına geleceğinin altını çiziyor. Baharat aylarında artan ipotek oranlarıyla ev piyasasında başlayan düzeltme Palacios’a bakarak aynı durgunluğa dönüştü üstelik.

Uygun dağılmıyor

KUL göz piyasasında yaşanan sakinlik şipşak gelişigüzel bölgeyi vurmuş olsa üstelik, bu noktada bir orantısızlık bilge. Alelhusus Dağ eyaletleri, Batı kıyısı ve Güneybatı bölgeleri ilkin kalkışmak üzere kıyıların iri darbe aldığı basamak piyasasında envanter seviyeleri farklılık gösterebiliyor. Buna göre, sonuç altı ayda hane stoku Denver’da yüzdelik 247 artarken, Pittsburgh’de bu ihtişam yüzdelik 18’de kaldı. Denver’ın çok gerisinde sıfır Austin’da bu ululuk yüzdelik 220, Coloradeo Springs’te yüzde 195, Stockton, Kaliforniya’de yüzde 175 ve Boise’da yüzdelik 161 yerine gerçekleşti.

Evet bu bilgiler tekmil yerine hangi derk geliyor? Saydığımız bu piyasalar benzeri zamanda ÇAKER’deki arz değerli hane piyasaları namına kabul ediliyor. Pandemi süreciyle başlayan hane patlaması sonuç iki senebile şiddetlenirken sunma açısından mecbur olan bu pazarların çoğunda karı fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşandı. Boise’üstelik sülale fiyatları son iki yılda yüzdelik 53 oranında artış gösterdi. Bu nitelik familya fiyatlarını, piyasadaki hesaplı temellerin tarihsel anlamda destekleyebileceğinin haddinden fazla ama çokça konusunda taşıdı. Bu veriler Moody’s Analytics’mağara birlikte Boise’ı ülkenin ‘ötede kızıl alım satım’ sınıfına dahil etmesine üstelik el açtı.

Ev fiyatlarında averaj yüzde 5’lik düşüş

ÇAKER merkezli envestisman, fen analizi ve müşavirlik şirketi Moody’s Analytics, Boise ve Austin kabil ‘sivri zer’ göz piyasalarında aile fiyatlarının bire bir sene içre yüzdelik 5 ila yüzdelik 10 aralığında değer kaybetmesini bekliyor. Moody’s Analytics’mağara millî bazda ev fiyatlarındaki yıllık artış tahmini ise yüzde 0. Ancak bu koşullar dinginlik yaşanmadığı takdirde meri. Umulur tıpkı resesyonda Moody’s Analytics tahminlerini çılgın değerli ev piyasalarında düz kayran ocak fiyatları üzere yüzdelik 15 ila yüzde 20’lik bire bir düşüş şeklinde rötuşlu ediyor. Millî bazda ise tahminini yüzdelik 5’lik ayrımsız düşüş namına güncelliyor.

Yatırımcıların payı büyük

Austin ve Phoenix kabil faal piyasalarda yaşanan daralmanın bire bir apayrı nedeni de yatırımcılar. Yatırımcılar serencam iki yılda BENDE basamak piyasasına resmen akın etti. Airbnb ev sahipleri, çocuksuz anne babalardan oluşan yatırımcılar gibi âdeta oyuncuların yanında Blackstone gibi kurumsal yatırımcılar ve Zillow ve iBuyer gibi oyuncular üstelik ESIR hane piyasasına akıbet iki yılda büyük tıpkı methal yaptı. Yer sevdikleri bölgeler ise alelhusus Ateş eyaletleri, Batı kıyısı bölgesi ve Güneybatı-Güneydoğu bölgeleri süresince uzanan sıcak hane pazarları oldu. Fakat bu etkili pazarlarda başlayan daralma, bir yatırımcıların piyasadan koşarak kaçmasına bozukluk oldu.

Yatırımcılar bazen güruh halinde hareket ederler. Emlak yatırımı şayet çalımlı aynı envestisman değilse, bu durumun karı satışları üzerinde şişman ve hızlı bir etkisi olacak ve bir nice yatırımcı yatırımlarını satmaya karar verecek.

Phoenix merkezli özgür emlak analisti John Wake, “Yatırımcılar ara sıra sürü halinde cereyan ederler. Phoenix’te emlak yatırımı eğer 2022 yılında daha çok alımlı ayrımsız envestisman değilse, bu durumun aile satışları üstünde büyük ve aceleci bir etkisi olacak ve birçok yatırımcı yatırımlarını satmaya karar verecektir” diyor.

FED’mağara istediği oldu

2022 yılının başlarında akçasal genişlemeden yani tahvil alımından parasal sıkılaştırmaya yani tahvil satışına geçen FED’in bu hamlesi mali piyasalarda 10 yıllık Hazne ve tutu oranlarını fevk itti. FED’in istediği dahi yekpare olarak buydu. Mortgage oranları yükselirse faziletli enflasyona kez açan ve pandemiyle başlayan göz patlaması üstelik sönecekti. kötü haber ise FED’mağara mevcut oranları bile hala bağan bulması.

Talep düşmeye bitmeme edecek

Palacios’a bakarak, FED’mağara konut piyasasını sıfırlaması esasta karı fiyatlarında düşüş anlamına geliyor. FED bunu vazıh şekilde dile getirmese da Palacios’a bakarak bunun hakeza olacağını herkes öngörebiliyor. Palacios, FED’mağara kararlı duruşu sonrası hane piyasasında yaşanan bu daralmanın bir sakinlik için mükemmel ayrımsız ilaç sunduğu görüşünde.

Tarihsel olarak bakıldığında bile durum tıpkı bugünkü kadar seyrediyor: FED kaynaklı durgunluklar göz piyasası gidi duyar sektörlerde başlıyor. İpotek oranlarındaki larp yükseliş serian elan az aile satılmasına nöbet açıyor. Arkası Sıra piyasada kâin satılık aile sayısı lahzada yükseliyor ve inşaat şirketleri küçülmeye başlıyor. Bunun ardından ise hem emtialara hem dahi dayanıklı mallara yönelik rica düşüyor. Okullu müteveccih tekmil bu hamleler FED’mağara yüksek enflasyonla mücadelesinde manidar olsa dahi bu durumun işten çıkarmaların artmasına neden olmak kabil karşıt tarafları da bulunuyor.

Çin’deki göz krizi siyasileri zora sokabilir

 

Basamak piyasası soğudukça kiralar düşüyor

 

Ecnebi yatırımcılar basamak piyasasına ferasetsiz dönüyor

 

2023 yılında göz piyasasını neler bekliyor?

 

Share: