“Maşrık Karadeniz Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı” Trabzon’da yapıldı

Trabzon’dahi, Gün Doğusu Karadeniz Havzası Dalavere Heyeti Toplantısı gerçekleştirildi.

Trabzon Valisi ve Şark Karadeniz Havzası Dümen Heyeti Başkanı İsmail Ustaoğlu, DSİ 22. Mıntıka Müdürlüğündeki toplantıda yaptığı konuşmada, suyun yabanlık için önemine meni etti.

İnsanlığı zılgıt boyutuna büyüklüğünde getiren akarsu kıtlığının önüne saklamak amacıyla stratejiler ve gösteri planları yapılması gerektiğini tamlayan Ustaoğlu, Maşrık Karadeniz Havzası Yönetimi adına iller bazında çalıştay yapmayı planladıklarını söyledi.

Ustaoğlu, suyun, tamlık canlıların yaşaması amacıyla benzeri ana olduğunun gerçeğinin yanı sıra taşkınlar sonucu dünyalık ve birey kayıplarına nöbet açtığını ifade ederek, bu olayların yeryüzü çok yaşandığı bölgelerin başında Şark Karadeniz’in geldiğini anımsattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Umum Müdür Afire Sever bile abuhava değişikliğinin küresel tıpkı vakıa olduğunu aktararak, bunun etkilerini ötede, yağışsızlık, orman yangınları, göçü ve su üzerine olan baskılar nedeniyle kirlilik ve akarsu kıtlığı şeklinde sıraladı.

“Türkiye su zengini değil, akarsu stresi altında olan tıpkısı ülkedir”

Sever, Türkiye’nin akarsu zengini değil, akarsu stresi altında ayrımsız ülke olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda optimum değerde ve seviyede suyu yönetiyor olmamız geçişsiz. Suyun yönetiminde yalnız insanlara içme suyu icat etmek değil, ekosisteme bile vacip suyu bulmak gerekiyor. Dolayısıyla tarımda da suyu sağlayacaksınız. Sanayide üstelik saf suyu kullandıracaksınız. Evet bu büyüklüğünde akarsu tam mi? Suyun yönetimini uygun değer ve bildirme bereketli düzeyde yapmanız suyu bol kullanmanız lazım kim gelecek nesillere bile miras olan suyu bırakabilesiniz.”

Akdeniz Havzası’nda mevcut Türkiye’nin, iklim değişikliği etkilerinden dahi bildirme haddinden fazla etkilenecek ülkeler arasında vadi aldığını rapor fail Sever, “İklim değişikliğine uzlaşma kapsamında suyu verimli kullanıyor olmamız lazım. Suyun etken yönetimi amacıyla siyasa ve stratejiler geliştirebiliriz, planlar oluşturabiliriz, mevzuatlar ortaya koyabiliriz, tabii kim sahada altyapı yatırımlarına ciddilik vermemiz geçişsiz.” dedi.

DSİ 22. Toprak Müdürü Cengiz Eğlek Kılıçaslan’ın üstelik danışma yaptığı toplantı, “Maşrık Karadeniz Havzası Bölge Ölçekli Hile Planlarının Takibi ve Cellat Atık Kontrolü” konulu sunumlar ile bitmeme etti.

Toplantıya Trabzon’un yanında Kalaba, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin illerinin temsilcileri da katıldı.

Share: