Martir eşinin projesiyle 7 ildeki 300 derslikte şehitlerin isimleri yaşatılıyor

Batmanlı şehit eşi Rabia Yeni Yetme vasıtasıyla başlatılan “Her Sınıfa Bir Martir İsmi” projesiyle, martir düşen polis güçleri, leşker ve düzenlilik korucularının isimleri okullarda yaşatılıyor.

Gaziantep’te 1 Mayıs 2016’bile DEAŞ’lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan polis güçleri memuru Yusuf Bekâr’in Batman’üstelik canlı eşi Rabia Erin, aralarında martir eşi, annesi, kardeşi ve gönüllülerin bulunduğu grupla 2 yıl ilk projeyi hayata geçirdi.

Şehitlerin isimlerinin yaşatılmasının amaçlandığı projeyle, şimdiye büyüklüğünde Ankara, İstanbul, Çorum, Yozgat, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Batman’birlikte kâin 12 okuldaki 300 sınıfa şehitlerin isimleri verildi.

Proje kapsamında, sonuç adına Batman’daki Abdülhamid Eğlek Küçük Asya Lisesi ile Sason ilçesinde Karşıyaka Kız Leyli Nahiye Ortaokulunun dersliklerinin girişine, şehitlerin kimlik bilgileri, resimleri ve kabristanlarının nerede olduğu bilgisinin vadi aldığı tablolar asıldı.

Martir eşi Rabia Bekâr, AA muhabirine, değişik sosyal sıklet projeleri gerçekleştirdiğini ve serencam kendisine üstelik ” Herhangi Bir Sınıfa Tıpkısı Martir İsmi” projesini gönüllü arkadaşlarıyla uyguladıklarını söyledi.

Martir eşinin arkası sıra 2020 yılında şehitlerinin hayat hikayelerinin düzlük aldığı benzeri pusula çalışması yaptıklarını kaydeden Ergen, bu kitabın satışıyla elde edilen dirimsel sebebiyle bir yıl projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Bekâr, tezkere geliriyle projeyi bitmeme ettireceklerini bildirdi.

“Proje yardımıyla çocuklarımız şehitlik bilinci kazanıyor ve şehitlerimizin isminin unutulmaması sağlanıyor.” diyen Erin, şöyle konuştu:

“Eşimin gelişigüzel devir söylediği ayrımsız meze vardı, ‘Anasız, yetim yaşanır, ama vatansız yaşanmaz.’ diye. Bizi dahi ayakta markajcı genişlik balaban şeylerden biri bu oldu. Hangi ahit bir çıkmaza düşsem eşimin bu sözü sağlık aklıma. Şehitler esas, baba, kayırıcı, kardeş ve çocuklarını geride bırakıp yemeden içmeden yurt diye teröristlere cebin savaştı. Tığ da onların hatırasını yaşatmak için çalışıyoruz.”

Abdülhamid Konak Rum Lisesi Müdürü Abdürrahim Aslan birlikte projeyi şişman tıpkısı kıvançla karşıladıklarını belirtti.

Arslan, “Rabia Bayan, bu projeyle bize geldiği zaman haddinden fazla kıvançlı olduk. Zaten bu manada 15 Orak Ayı ilkin tutmak amacıyla birçok içtimai ağırbaşlılık projesi yapıyoruz. Bu şüheda projesi da bizleri haddinden fazla mutlu etti. Temas sınıfa benzeri şehit ismi yöneltmek suretiyle şehitlerimizin ismini yaşatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Öğrenciler ise şehitlerin unutulmaması namına koskocaman ayrımsız proje olduğunu ve bu sayede şehitlerin isimlerinin değme ahit kalplerinde yaşayacağını dile getirdi.

Share: