Malatya tutum haberleri… Doğuyu Malatya ısıtacak

Malatya’da yakın şita öncesi tarihi bakırcılar çarşısında tamiratı yapılan yüzlerce ikinci umum soba, kışın teferruatlı ve itici geçtiği gün doğusu illerine gönderiliyor. Yeni soba fiyatlarının erdemli olması dolayısıyla vatandaşların ikinci ahali sobalara yöneldiğini belirten ustalar, ikinci umum soba satışlarının artarak devam ettiğini söyledi.

Malatya’nın tarihi mekanlarından Bakırcılar Çarşısı’nda andıran kış mevsimi dolayısıyla etken günler yaşanırken, ikinci umum sobalara olan sargı ise esnafın yüzünü güldürüyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde vadi düz Ağrı, Bingöl ve Van ilkin gelmek için bir nice kente ikinci umum soba satışı özne ustalar; yıpranmamış ayrımsız sobanın üç ila beş bin TL, ikinci ahali benzeri sobanın ise bin ila bin ilkokul yüz TL dolayında satışa sunulduğunu ifade ediyor.

Tarihi çarşıda babasından öğrendiği sobacılık mesleğini 50 yıldır sürdüren Nihat Ersoy, onarım işlerinde deniz yaşadıklarını kaydederek, “Baba mesleği olan sobacılığı 1970 yılından bu yana bitmeme ettiriyoruz. İkinci umum sobaların tamiratını hem yapıyor hem satıyoruz. İkinci el soba fiyatları güzeşte yıla bakarak faziletkâr olmasına karşın talepler iyice. Bakir ayrımsız soba fiyatı üç ila ilkokul bin TL dolayında, ikinci umum aynı soba fiyatı ise bin ila bin ilkokul yüz TL aralığında değişiyor. Fiyatları uygun olan ikinci halk sobalara alelhusus kasaba iller talebin aşkın olduğunu ifade eden Ersoy, “Bire Bir zamanda 20 yıldır gün doğusu illerine da soba gönderiyoruz. Vatandaşların eskittikten sonradan bizlere sattığı sobaları onarım ederek Van, Muş, Hakkari ve Veca’ya büyüklüğünde gönderiyoruz. Çok andıran zamanda Bingöl’e 100 sayı ikinci halk soba gönderdik” ifadelerini kullandı.

Çarşı esnafından Aydın Emlek üstelik ikinci ahali soba satışlarının, kullanılmamış soba satışlarından çok olduğunu aktararak, “Tahminî 30 yıldır sobacılık yapıyorum. Yakın kışla alay malay soba satışlarında tıpkı hareketlilik var ama tercihler imdi ikinci halk sobalara yönelik. Yeni soba fiyatlarını soran vatandaşlar ikinci umum sobalara yöneliyor. İlerleyen günlerde eskimemiş sobalarda talebin artmasını bekliyoruz” diye konuştu. – MALATYA

Share: