Makul Parti Umumi Başbuğ Yardımcısı Orkun: Maden Köprüsü’nün Yıkılmasının Sorumluları Hakkında Her İşlem Yapılmamış

Akıllıca Tümen Umumi Başkan Yardımcısı Cezmi Orkun, Elazığ’ın Beyaz Zehir ilçesinde 2019 yılında yıkılan tarihi Eroin Köprüsü’yle ilgili, sorumluların belirlenmesi ve muktezi işlemlerin yapılması için Karayolları Genel Müdürlüğü’ne başvurduğunu açıkladı. Orkun, “Maden’de 30 Teşrinievvel 2019 yılında yıkılan tarihi ve tescilli Maden Köprüsü’nün sorumluları amacıyla her muamele yapılmamıştır” dedi.

Cezmi Orkun, bugün yaptığı bağlanmış açıklamada, tarihi Eroin Köprüsü’nün, bölgedeki sorumsuz ve denetimsiz madencilik faaliyetleri dolayısıyla yıkıldığını öne sürdü. Orkun, açıklamasında şunları kaydetti:

“TAŞ GÜREŞÇI KÖPRÜSÜ ÜZERINE KANUNCU VE HUKUKİ BİR İŞLEM YAPILMAMIŞ”

“Beyaz Zehir’de 30 Teşrinievvel 2019 yılında yıkılan tarihi ve tescilli Beyaz Zehir Köprüsü’nün sorumluları üzere temas iş yapılmamıştır. Orada halen çalışmakta olan firmanın (Yıldızlar SSS Ana Ortaklık) bu heyelana etmen olduğu belgelenmesine karşın Karayolları Umumi Müdürlüğü tahsis ve sorumluluğunda kâin bu tarihi taş köprünün kaderine tecezzi edilmiş olduğu, bu tarihi eserin yıkımına faktör olan bu firma ve ilgililer için görevi boşlama ve görevi kötüye kullanma gayeli ölçülü tıpkı soruşturma olup olmadığı, bulunan aynı anket bulunmayan ise bu konuda yapılan evet de yapılması planlanan yasali işlemler olup olmadığı ve bu konuda oluşan kamu zararının takibinin yapılıp yapılmayacağı hususları için mukteza bilgilerin tarafıma bildirilmesi yönünde talebim oldu. Karayolları Umumi Müdürlüğü, bilgilendirilme talebime değer, öz tahsis ve sorumluluğunda kâin bu tarihi taş köprü üstüne kanuni ve hukuki bir iş yapılmadığını rapor etmiştir. Bunun üstüne yeni bire bir arzuhâl ile bu konularla ilgilendiren yasali bire bir işlemin yapılıp yapılmayacağını, yöre insanı, zor genel müdür ve siyasal aynı kişilik olarak, tarihi Maden Köprüsü hakkında bahse konu hususları yargıya taşıyacaklarına inandığımı, ilçe üstünde oynanan oyunlara fırsat vermemelerini ve ilçenin tarihi yapılarından olan bu eserin Eroin ilçemize kazandırılması ile oluşan zararların tazmini üzerine yapılacak işlemlerin tarafıma bildirilmesini gine temenni ettim. Antrparantez, halen çalışmakta olan firmanın bu heyelana faktör olduğu belgelenmesine, ikinci köprünün kullanılmaz hale gelerek kaynak kirliliği oluşturmasına ve bire bir üçüncü köprünün devletin bütçesinden karşılanmasına rağmen sorumlular ve ilgililer için tıpkı muamele yapılmamasını manalı bulduğumu belirttim.

KARAYOLLARI UMUMI MÜDÜRLÜĞÜ AFAD’A, AFAD ÜSTELIK VALİLİĞE YÖNLENDİRDİ

Karayolları, dilekçeme cevaben, tarihi Maden Köprüsü hakkındaki kanuni muhatabın Afet ve Müstacel Boyut Yönetimi Başkanlığı olduğunu belirtti. Sonraki süreçte yaptığım parçalanmamış bu yazışmaları ilaveten AFAD’a bakir tıpkısı dilekçe yazdım. AFAD eliyle gelen yanıt, ‘İlgi dilekçede belirtilen konunun, valiliğinizce (İl Afet ve Ivedili Ebat Müdürlüğü) değerlendirilerek arzuhâl sahibine hikmet verilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini talep ederim’ şeklinde oldu.”

“TARİHİMİZE SAHİP ÇIKMAK ADINA VALİLİĞİMİZİN BU KONUDA TAVİZSİZ YAKLAŞIMINI BEKLİYORUZ”

Eroin Köprüsü’nün tarihi bir derece olduğunu hatırlatan Cezmi Orkun, bu konunun takipçisi olacağını ve valiliğin bu konuda tavizsiz benzeri yaklaşım sergilemesi gerektiğini belirtti. Orkun, “Benzeri Elazığlı adına; ilimize, ilimizin tarihi değerlerine topluluk geçmek namına çalışmalarımı bitmeme ettireceğim. Tarihimize topluluk çıkmak hesabına valiliğimizin bu konuda ödünsüz yaklaşımını bekliyor, ilgililerin artık ‘tavşan kaç, tazı tut’ oyununa son vermelerini diliyorum. ‘Geçmişine topluluk çıkmayanın geleceği olmaz’ sözüne atfen, bu vurdumduymazlık karşısında sessiz kalmadım, kalmayacağım. Kanuncu rastgele cins haklarımız hafi kesilmek kaydı ile konunun takipçisi olacak ve sonucu kamu hemşerilerimle paylaşacağım” dedi.

Share: