Mahmut Tanal’dan Fuat Oktay’a: “Harran Üniversitesi Görevde Yücelme ve San Değişikliği Sınavı’na Kusur Karıştığı ve Yanlış Soru Olduğu İddiaları…

CHP İstanbul Saylav Mahmut Tanal, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay’a, “Harran Üniversitesi Görevde Yükselme ve Şöhret Değişikliği Mukayyet Sınavı’na şaibe karıştığı ve falsolu istifham olduğu iddiaları akıllıca mudur? Eğer akla yatkın ise sormaca başlatılmış mıdır” diye sordu.

Mahmut Tanal, Harran Üniversitesi’nde 24 Ilkgüz 2022 tarihinde yapılan Görevde Yücelme ve Unvan Değişikliği Yazılı Sınavı’na ilgilendiren eksiklik iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Tanal, Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği istifham önergesinde, sınav sorularının vabeste ve mühürlü bire bir şekilde olması gerekirken çuval içinde ve mühürsüz aynı şekilde getirildiğinin öne sürüldüğünü aktardı.

Tanal, önergesinde, “Antrparantez Harran Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı bünyesindeki personellerin girdiği sınavda, imtihan gözetmenlerinin Personel Daire Başkanlığı çalışanlarından seçildiği ati sürülmekte, bu durumun dahi akıllarda soru işareti oluşturduğu değerlendirilmesi yapılmaktadır. Başka yandan, söz konusu mukayyet sınavda sâdır 8, 25, 26, 34 ve 35 numaralı soruların kavisli olduğu iddia edilmektedir” dedi.

Mahmut Tanal, Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

” Şanlıurfa’birlikte 24 Ilkgüz 2022 tarihinde gerçekleşen Harran Üniversitesi Görevde Itila ve San Değişikliği Yazılı Sınavı’na ayıp karıştığı ve hatalı istifham olduğu iddiaları akıllıcasına mudur? Eğer akilane ise anket başlatılmış mıdır?

İlgili sınavdaki kusur ve kusurlu soru iddialarına ilişkin Harran Üniversitesi Rektörlüğü’hangi, YÖK Başkanlığı’na, CİMER’e yapılan seçkin şikayet var mıdır? Şayet var ise bahis konusu şikayetlerle ait hangi soy bir işlem organizasyon edilmiştir?

Imtihan sorularına müteveccih bir tetkik yapılacak mıdır? Eğer yapılacak ise inceleme neticesinde falsolu olduğu tespit edilen sorular fesih edilecek midir?

Imtihan sorularının mecbur ve mühürlü ayrımsız şekilde olması gerekirken çuvalda mühürsüz bire bir şekilde getirildiği, Harran Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı bünyesindeki personellerin girdiği sınavda, imtihan gözetmenlerinin Personel Ofis Başkanlığı çalışanlarından seçildiği iddialarıyla ilgilendiren anket başlatılacak mıdır? Bütün şaibelerin tamamen ortadan kalkması ve akılardaki soru işaretlerinin silinmesi üzere 24 Eylül 2022 tarihindeki Harran Üniversitesi Görevde Itila ve San Değişikliği Yazılmış Sınavı’nın iptali sağlanacak mıdır? Şayet sağlanacaksa gerekli tedbirler alınarak sınavın tekrarlanması yönünde etap atılacak mıdır?”

Share: