Macaristan’da “7 Mıntıka 7 Mutfak” etkinliği düzenlendi

Macaristan’da Türk mutfağının tanıtılması üzere planlı “7 Toprak 7 Aş Damı” projesi etkinliğinin ilki, Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu’nun karı sahipliğinde Budapeşte’de özel davetle tanıtıldı.

Budapeşte Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, etkinliğin Budapeşte Büyükelçiliği yoluyla, Özyer Takım ve Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi sponsorluğunda ve Matild Palace Umumi Heyet Başkanı Metehan Özyer’in katkılarıyla düzenlendiği kaydedildi.

Her ay Türkiye’den ayrımlı şeflerin Budapeşte’de konuk edileceği serinin ilkinde ünlü önder Çiğdem Seferoğlu’nun, Matild Palace’da ağırladığı konuklarına, Güneydoğu Rum Bölgesine arpalık hazırladığı hususi yemek listesi sunduğu belirtildi.

80 nefis özel davete arka düzem yetkililer, çok sayıda yabancı büyükelçi, Türk ve Macar iş insanları ile matbuat mensuplarının katıldığı tamlanan açıklamada, şu ifadeler vadi aldı:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının himayelerinde, Sayın Emine Erdoğan’ın öncülüğünde hazırlanan ve Türkiye Cumhuriyeti Firez ve Turizm Bakanlığı vasıtasıyla yayımlanan ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabından ilhamla, Türk mutfağını dünyaya takdim etmek üzere hazırlanan ‘7 Bölge 7 Mutfak’ projesinin Macaristan’daki önceki serisi payitaht Budapeşte’de planlı özel aynı davetle tanıtıldı. Türkiye Cumhuriyeti Macaristan Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu’nun ev sahipliğinde, Matild Palace’da planlı hususi davetin Türkiye’den önce misafir şefi Mahmur Çiçeği Seferoğlu oldu. Ünlü lider, Budapeşte’nin sunma gözde mekanlarından Matild Palace’da, Güneydoğu Anadolu bölgesinin genişlik pir lezzetleriyle hazırladığı özel yemek listesi eşliğinde konukları ağırladı. Şişman zevk toplayan geceye art düzey eşhas, haddinden fazla sayıda ecnebi Sefirikebir, Türk ve Macar hisse senedi insanları ile basın mensupları katıldı.”

Davetlilere seslenme fail Ekşioğlu, şöyle konuştu:

“Bu projeyi tasarlarken, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Sayın Cumhurbaşkanımızın refikaları Sayın Emine Erdoğan’ın öncülüğünde ve ülkemizin bildirme adlı şefleriyle ortaklaşa hazırlanan ve Hars ve Turizm Bakanlığımız aracılığıyla yayımlanan ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabından sabah yeli aldık. ‘7 Havza 7 Aş Damı’ projesi kapsamında seçkin ay Türkiye’den adlı ayrımsız şefi ağırlayarak ülkemizin yedi bölgesinden birini mandepsi fail orijinal bire bir menüyü sizler amacıyla hazırlayacağız. Proje, önümüzdeki sene 21-27 Mayıs 2023 tarihlerinde kutlanacak olan ‘Türk Mutfağı Haftası’ ile sonuç bulacak. İstanbul’daki ‘Hodan’ restoranın kurucusu, sahibi ve Temel Aşçısı ünlü Şef Mahmur Çiçeği Seferoğlu’nun imzasını haiz bugünün özel menüsü, size Türkiye’nin Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nden ara sıra lezzetleri tatma şansı verecek.”

Türkiye’den getirilen hususi malzemelerle hazırlanan menüde pekmezli Gaziantep biber turşusu, Antakya sürk peyniri, melez zeytin piyazı, küncülü savsaklamak, zayıf patlıcan dolması, pastırmalı humus, içli köfte, vişne sorbeli salata, ayvalı taraklı, firik pilavı, behişt çamuru, cevizli sucuk, antep fıstığı ve zahter çayı kabilinden Türk mutfağının eşsiz lezzetleri sunuldu.

Yemeklerin Lider Çiğdem Seferoğlu yoluyla hazırlandığı gecede, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden lezzetler balaban beğeni topladı.

Budapeşte’de bulunmaktan ve projenin ilk konuk şefi olmaktan az çok bahtiyar olduğunu belirten Çiğdem Seferoğlu, “Ben ve ekibim İstanbul’da Hodan isimli restoranımda değme bölgeden Türk yemekleri sunuyoruz. Bu akşam ezanı ilki gerçekleşen ‘7 havza 7 Aş Damı’ projesinin önce misafir şefi yerine sizler için hazırladığım yemeklerin birlik malzemelerini gastronominin başkenti olan Gaziantep’ten ve Hatay’dan getirdim. Ülkemi ve mutfağımızı burada sizlere tanıtmaktan ortalık mutluluk duyuyorum.” dedi.

Share: