Kurdaki birdenbire düşüş konutta komutan iptalleri getirdi

Kurdaki kaba yükseliş döneminde hemen yükselen göz satışları, kurdaki ani periyot sonrası hangi durumda? Leyla İlhan, Dünya’daki haberinde bu sorunun yanıtını aradı. İşte o malumat:

20 Aralık haftasında döviz kurunda yaşanan anif düşüşün, hane mir iptallerine sebep olduğu belirtilirken, mevcut alıcıların de beklemeye geçtiği kaydedildi. Kur düşüşünün piyasaya etkilerini değerlendiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Bu alelhusus yabancı alımını azaltacak. 100 bin dolarla 850 bin lira sülale alabilirken, kur artışlarından sonraları 1 milyon 800 bin TL’lik evlere bakmaya başladı. Ancak kurda apansız düşüş olunca parası yetmedi ve koca iptalleri oldu” dedi.

Talep azalmasının fiyatlarda tıpkısı miktar gevşemeye bozukluk olabileceğini fakat daha o noktaya gelmediklerini nâkil Aşa, alıcıların dövizin seyrini izlem ettiklerini söyledi. Alelhusus inşaat piyasasının üstelik eskimemiş projelere çalmak için, kurun anlaşılan ayrımsız seviyeye inmesini beklediğini anlatan Aşa, “İnşaatçı şu anda önünü göremediği için maliyet hesabı yapamıyor. Burada kamunun devreye girmesi” dedi.

Yabancıya etkisi pozitif oldu

Mars Investment Genel Müdürü Kağan Yer da “Çünkü seviye artıkça yabancıya mir henüz fiyatlı ayla geldi. Fakat doların gerilemesi yabancıya satışta zait tıpkısı baskı yarattı. Zımnında yabancıya gayrimenkul satışı aracılığıyla tıpkı problem olduğunu düşünmüyorum. Acul benzeri şekilde artacağına dahi inanıyorum. Bizim mir verilerine baktığımızda beklentimizi karşılayacak satışlar de gerçekleşti bu dolarizasyon döneminde. 2022’bile yabancıya satışın 60-70 bin bandına gelerek 10 bilyon doların üstünde tıpkı gelir bırakmasını bekliyoruz” diye konuştu.

İç pazarda insanların yatırımlarını biraz erteleyip şu anda dolar ve TL tarafında kampanyanın gidişatını izlemeye geçtiğini dile getiren Kenar, “Artacak mı düşecek mi onu bekliyor. Antrparantez güven oranları mahiye yüzde 2’ye yükseldi ve kimse cesaret bulamıyor. Bu bile ipotekli bölük satışlarında düşüş yaşanacağını gösteriyor. Dolayısıyla cebinde nakiti olan konutu alıyor, fakat tutulu bölük beklemede” dedi.

Yabancıya durma amaçlı satışları artırır

İstanbul Gayrimenkul Değerleme Kurucu ve Yönetici Ortaklarından Ahmet Büyükduman ise fi yatların sakıt olmasının eller açısından cazibeyi artıracağını kaydetti. “Ecnebi alımlarında esasta vatandaşlık alımlarının payı yüzdelik 15-20. Geriye kalanlar eğleşme gayeli alıyor. Türkiye’de mülk sahibi olduğunuzda daha bayındır benzeri şekilde geçici durma alabiliyorsunuz. Böyle olunca birlikte Afganistan, Yemen, Libya, İran ve Irak kabilinden ülkeler ucuz para için bize yöneliyor ve durma yardımıyla Türk pasaportu alabiliyorlar. Demin seviye düşünce bizim mülkler onlar amacıyla henüz gergin arkaç geldi. Nedeniyle yabancıya satışta aynı düşüş beklemiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Sülale fiyatına döviz ayarı

 

Eş alacaklara güzelce fen: Zamlar geri çekiliyor!

 

Share: