Kullanılmamış yurttaşlık bedeli konut talebinde kitle değiştirdi

Türkiye’den yurt alarak vatandaş olma bedeli 13 Haziran itibariyle 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltildi. Limitin artmasıyla halihazırda mir adetlerinde hafif aynı düşüş yaşanırken, gelir anlamında bire bir düşüşün beklenmediği belirtildi. Leyla İlhan’ın Dünya’daki haberine göre alışma döneminden kısa tıpkısı müddet sonra satışların yeniden artışa geçeceği öngörülüyor. Düzenlemenin aile alan kitlede ayrım yarattığı da rapor ediliyor. Mavera yandan uygulamanın şita adına yabancıya yurt satışının yeryüzü etkin olduğu dönemde yapılması ise eleştirildi.

Değme 50 bin dolarlık artma değişiklik yaratıyor

Artış sonrası segmentasyon farklılığını hissetmeye başladıklarını belirten Mars Investment Yönetim Kurulu Başkanı Melik Nahiye, “Vatandaşlık ve ikametgah programlarında herhangi bir 50 bin dolar bütçe artışı ile alıcı kalifikasyonunda uymazlık gözlemlenir. Ülkemizde eşit 150 bin dolar arttığı üzere müşteri segmentasyonunda ve kalifikasyonunda farklılıklar bekliyoruz. Kullanılmamış bütçe düzenlemesi ile henüz kalifiye yabancı yatırımcı profili ile karşılaşmayı umuyoruz. Bu ecnebi yatırımcı kitlesinin ayrımlı amaçlarla envestisman yapmasını böylelikle hele gelişim gayeli yatırımlarda Türkiye’nin keşfedilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Melik Bucak, değişikliğin fiyatlar üzerindeki etkisi hakkında bile konuştu. Emlak fiyatlarındaki yükselmenin, temelde bildirme ve talep arasındaki istikrarsızlık ve mal fiyatlarındaki yükselişin yapım maliyetlerine yansıması gibi bir nice değişik sebebe dayandığını kaydeden Kenar, “Bu yüzden bütçenin düzenlenerek 400 bin dolara çıkarılmasının taşınmazlar fiyatlarında yükselişe faktör olmasını beklemiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Düzenleme öncesi piyasanın çokça faal olduğunu belirten Inhouse Global Umumi Heyet Başkanı Fatih Ergüven, “Ancak sonrasında hissedilir ayrımsız düşüş oldu. Sayı bazında düşüş yaşanacağını amma gelişmemiş sürede toparlanma olacağını düşünüyoruz” dedi. Burada özellikle İranlıların adına Rusların devreye girmesinin etkili olacağını aktaran Ergüven, “Rakamın 400 bin dolara çıkması Rusları metanetli etkilemez. Elhak 250 bin dolarlık satış döneminde Ruslara yapılan satışlar 400 bin dolar seviyesindeydi. Ayrımlı ülkelerde dahi devreye girecek. Suudi Arabistan’la işle düzeliyor. Orada çok kümeli tıpkı talep var. Daha Ukraynalılar henüz devreye girmedi. Onlar bile devre girecek. Adetsel bazda belki tıpkısı düşüş olsa de ayar anlamında eski rakamları tekrar yakalarız” dedi. Ergüven, düzenlemeyle alay malay arka dirimsel grubunun da familya almaya geleceğini söyledi.

“Vatandaşlık üzere bankaya para yatırma birlikte öne çıkabilir”

Vatandaşlığın 250 bin dolar olmasıyla son 3 yılda gayrimenkulde ağırbaşlı ayrımsız elektrik olduğunu belirten taşınmazlar uzmanı Rodi Kayım, “Hele İran, Irak, Afganistan ve Yemenliler bildirme haddinden fazla en çokça vatandaşlık alanlar oldu. Temas hangi kadar Rusya bir numara görünse de Antalya Akdeniz yan şeridinde pasaport olarak geçmiş 4’te başka ülkeler var” dedi. 400 bin dolara çıkmasının etkisinin önümüzdeki günlerde daha de netleşeceğini kaydeden Kayım “Şu zaman 400 bin dolarlık temenni birkaç de olsa görünüyor. İlk aylarda ruhsal etkiyle bağan seyreder ama önümüzdeki süreçte toparlayıp eskisi büyüklüğünde okkalı olmasa bile devam valör” yorumunu yaptı. Kayım, oranın yükselmesiyle özge almaşık olan 500 bin doları bankaya yatırıp 3 yıl bilahare da parasını idraksiz alarak pasaport sahibi olma yönteminin bile öne çıkabileceğini dile getirdi.

BDDK’dan bölük kredilerine ilişkin kullanılmamış karar

 

Türk halkı karı alana vatandaşlık verilmesini istemiyor

 

Vatandaşlık amacıyla BES’e yatırım yapana oran katkısı verilmeyecek

 

Yurttaşlık yasası değişti, gayrimenkulcüler tamim istedi

 

Vatandaşlık ahzetmek talip yabancıların ‘hane fiyatı hilesi’ engellendi

 

50 bin dolarlık sülale birlikte vatandaşlık üzere satılıyor

 

Share: